Възлите на щитовидната жлеза се топят лесно и бързо

Заболяванията на щитовидната жлеза засягат предимно жените. Данните показват, че 17% от представителките на нежния пол на възраст до 60 години страдат от понижена функция на щитовидната жлеза, докато при мъжете този процент е едва 8%.

Хипо- и хипертиреоидизмът, наред с хашимото и образуването на възли, са другите чести заболявания, които се наблюдават на щитовидната жлеза у нас. Първите се лекуват предимно с медикаменти. Възлите обаче, ако са до 1 см се премахват. Това става с т.нар. термоаблация. Методът се прилага в чужбина и при злокачествени възли, като в най-скоро време това ще става и в България.

„По принцип над 90% възлите на щитовидната жлеза са доброкачествени и не заплашват здравето на човека нито живота по никакъв начин. Трябва да са достатъчно големи, за да може да се извърши термоаблация до 1 см. Дори да е под 1 см и да е злокачествен не представлява проблем. При лимфни метастази се предприема действие. Ежегоден контрол осигурява едно спокойствие“, казва доц. д-р Александър Шинков, дм – член на управителния съвет на БСТП.

Що се касае до възпалението на щитовидната жлеза, симптомите за това са: „необяснимо наддаване на тегло, умора, промени в настроението, хормонален дисбаланс и трудности със забременяването – състояния, които често се свързват с проблеми от друг характер, но не и с щитовидната жлеза. Липсващият елемент от пъзела може да се открие, ако пациентите се преглеждат редовно“, казва проф. д-р Русанка Ковачева.

Приемът на йод е ключов за здравето на щитовидната жлеза. Допреди малко повече от 10-тина години „гушата“ беше сред най-често срещаните заболявания на щитовидната жлеза. Тя се причиняваше от недостатъчния прием на йод. С масовия процес на йодизиране на солта този проблем беше ликвидиран в периода 2000-2008 г.

Най-сигурният начин за навременно коригиране на хормоналният дислабанс, причинен от щитовидната жлеза, са контролни прегледи един път в годината. „Колкото по-рано се диагностицира нарушение на щитовидната жлеза, толкова по-добре, защото веднъж идентифицирани, симптомите могат да бъдат добре управлявани от лекар специалист. Пациентите с понижена функция на жлезата се нуждаят от непрекъснати и дълготрайни грижи. Ако те липсват, това може да доведе до усложнения, включващи затлъстяване, разстройства от депресивен характер и повишен риск от проблеми с фертилитета“, споделя Мария Силяновска председател на ВИОМ.

От 2008 г. 25 май е вписан в списъка на Световната здравна организация, като цялата седмица след него е посветена с различни събития свързани с тази информираност.

Източник: fakti.bg





Проблеми с либидото: как да ги преодолеем?

Проблеми с либидото: как да ги преодолеем?
Андреа живее в Берлин и се среща с Бен - симпатичен, ...

Какво се случва с тялото, ако ядем твърде много яйца?

Какво се случва с тялото, ако ядем твърде много яйца?
Ако има някаква храна, която е изпълнена с противоречия относно нейната ...

Диета при акне – ето какво да ядете за по-чиста кожа

Диета при акне – ето какво да ядете за по-чиста кожа
За борбата с акнето се препоръчва растителна диета, богата на омега ...

По колко протеин трябва да ядем на ден?

По колко протеин трябва да ядем на ден?
Протеините са основен компонент в диетата на всеки човек, изпълняващ множество ...

СЗО: Няма връзка между мобилните телефони и рака на мозъка

СЗО: Няма връзка между мобилните телефони и рака на мозъка
Няма връзка между използването на мобилни телефони и високия риск от ...

Проф. Хинков: Контролът в здравеопазването беше ликвидиран

Проф. Хинков: Контролът в здравеопазването беше ликвидиран
Партиите в коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) не са ...

10 нови заразени с коронавирус

10 нови заразени с коронавирус
10 са регистрираните новозаразени у нас през изтеклото денонощие, няма починали, ...

Лунна диета през юни – ето кои са подходящите дни

Лунна диета през юни - ето кои са подходящите дни
Юни е първият летен месец. Ако през пролетта не сме поставили ...

Съвети за добро здраве през пролетта

Съвети за добро здраве през пролетта
Пролетта е преходният сезон между зимата и лятото. Тя е период ...