Защо трябва да накисваме ядките във вода преди да ги ядем?

Ядките са вкусен и здравословен дар от природата, който освен това е и много питателен. Те са много богати на растителни протеини, мазнини и минерали. Д-р Марина Макиша споделя повече за накисването им във вода и защо се препоръчва.

Защо да накисваме ядките?

Непреработените ядки са в стадий на покой. Ако се консумират в този им вид, те не се усвояват от организма. Причината е фитиновата киселина, съдържаща се в тях. Тя е необходима за защитните им свойства, но има отрицателен ефект върху човека.

Когато ядките влязат в контакт с вода, техният състав се променя: количеството на витамини и антиокислители се увеличава, защото водата разрушава фитиновата киселина.

Едни от препоръките са за термична обработка на ядките. Но така заедно с трудно смилаемите вещества се унищожават ценни витамини и минерали. Затова се препоръчва ядките да бъдат накисвани, защото това увеличава полезните ензими.

Как се накисват ядки?

Вземате шепа сурови ядки; не твърде много, защото накиснатите се развалят бързо и имат кратък срок на годност. Изплаквате ги, поставяте ги в малка купа и я напълвате с чиста вода със стайна температура: бутилирана или филтрирана. Оставяте така ядките за 4-6 часа, най-добре цяла нощ. На сутринта изхвърляте водата и изплаквате отново ядките. Ако при това забележите, че водата е оцветена, непременно изхвърлете заедно с нея и самите ядки: това означава, че са химически третирани! Съхранявате така изкиснатите ядки в хладилник не повече от три дни.

Защо се препоръчва накисването на ядки?

Когато ядките покълнат, се активира ензимът фитаза: той пък разгражда фитиновата киселина и прави съхранявания в нея фосфор достъпен за младото растение. Но фитазата не се произвежда в човешкия организъм, затова ние не можем да разграждаме фитиновата киселина и да усвояваме фосфора.

В същото време ензимът фитаза се активира по време на покълването, както и при накисването във вода на ядките. Ето защо, за да се намали съдържанието на фитинова киселина в тях чрез разрушаването ѝ от фитазата, някои съветват да ги накиснете във вода за поне 7 часа.

Най-често привържениците на накисването на ядките препоръчват потапянето им в подсолена вода. Предполага се, че малко количество сол активира фитазата.

Доказателства

Но през 2020 г. изследователи от Нова Зеландия решили да проверят дали това наистина е вярно. Те взели бадеми, лешници и орехи и ги разделили на 4 порции. Ядките от първата и втората порция били накиснати във вода със съдържание на сол 2% – първите престояли 4 часа, а вторите – 12.

Ядките от третата порция се накиснали в чиста и прясна вода за 12 часа, а тези от четвъртата порция изобщо не били накиснати. После концентрацията на фитинова киселина била измерена във всички ядки; също се преценило колко се е увеличило съдържанието на свободен калций, желязо и цинк в бадемите, лешниците и орехите, използвани в експеримента.

Резултатите показали, че независимо от времето за накисване, концентрацията на фитинова киселина във всички ядки или не се променя изобщо, или се променя минимално. Добавянето на сол към водата също не повлиява. Това означава, че солта не активира фитазата в ядките. Най-вероятно там, където фитиновата киселина в крайна сметка намаляла, е била частично отмита от водата.

Що се отнася до йоните на калция, желязото и цинка, в повечето накиснати ядки тяхната концентрация или не се повишава, или дори леко намалява. Най-вероятно накисването отмива не само фитиновата киселина, но и минералите. В резултат на това изследователите заключили, че няма смисъл ядките да се накисват. Нещо повече: накисването в солена вода не подобрява, а по-скоро влошава хранителните им качества.

Споровете между диетолозите по тази тема продължават.

Източник: fakti.bg





Безопасно ли е да ядем посивяло месо?

Безопасно ли е да ядем посивяло месо?
Вероятно всеки от нас е забелязвал как онази ярко червена пържола, ...

Ежедневните навици през лятото може да предизвикат и влошат разширените вени

Ежедневните навици през лятото може да предизвикат и влошат разширените вени
Около 20-30% от световното население страда от разширени вени, които могат ...

Каква е нормата на кръвното за хората над 40 и над 60 години?

Каква е нормата на кръвното за хората над 40 и над 60 години?
Едно от най-често срещаните здравословни оплаквания сред възрастните хора е повишеното ...

Комарите са опасни от кърлежите

Комарите са опасни от кърлежите
Комарите могат да бъдат по-опасни от кърлежите. Това коментира в предаването ...

Известна настолна игра има положителен ефект върху психичното здраве

Известна настолна игра има положителен ефект върху психичното здраве
Настолната игра Dungeons and Dragons (D&D) може да повлияе положително върху ...

Витамини и минерали, които не трябва се пият заедно

Витамини и минерали, които не трябва се пият заедно
Здравословният начин на хранене ни осигурява полезни хранителни вещества. Въпреки това ...

Руски онколог посочи най-богатите на антиоксиданти храни

Руски онколог посочи най-богатите на антиоксиданти храни
Популярният руски онколог, к.м.н., д-р Иван Красаев, изброи в кои хранителни ...

Зехтинът предпазва от деменция

Зехтинът предпазва от деменция
"По-високият прием на зехтин се свързва с по-нисък риск от смъртност, ...

СЗО: Намалява използването на презервативи сред тийнейджърите в Европа

СЗО: Намалява използването на презервативи сред тийнейджърите в Европа
Регионалното бюро на Световната здравна организация (СЗО) за Европа предупреди за ...

16 нови случаи на коронавирус, починаха трима да денонощие

16 нови случаи на коронавирус, починаха трима да денонощие
Шестнадесет нови случая на коронавирус са били регистрирани през последното денонощие ...