Диетолог: Кето диетата е перфектна за жени

Кетогенната диета е хранителен режим с високо съдържание на мазнини, умерено количество белтъчини и ниско съдържание на въглехидрати, който първоначално е разработен за лечение на деца с епилепсия, като имитира състояние на глад. Вместо да използва глюкозата от захарите и въглехидратите в храната като енергия, кетогенната диета принуждава тялото да използва кетони, произведени от мазнините в храната от черния дроб.

Критиците твърдят, че диетата е с високо съдържание на мазнини, ниско съдържание на фибри, висок холестерол, вредна за здравето на червата и неподходяща за жени, особено преди менопаузата, които се нуждаят от въглехидрати, за да произвеждат хормони като прогестерон.

Но хранителният терапевт Мойра Нюис заяви пред Newsweek, че не е съгласна с това. След като е била на кетогенна диета повече от пет години, тя казва, че тя е напълно подходяща за жени.

„Като човек, който имаше тежко прегаряне, хронична умора и редица проблеми с психичното здраве, кетогенната диета ефективно захранваше мозъка и тялото ми, така че всичките ми здравословни проблеми останаха в ремисия“, каза тя.

„Въпреки че бях започнала да се чувствам много по-добре, като преминах на нисковъглехидратна диета и въведох стратегии за управление на стреса, възвърнах 100 процента от енергията и умствената си яснота едва когато преминах на кетогенна диета. Тогава можех да изкачвам планини и да се състезавам с колело и се отървах от цялата си мозъчна мъгла.“

Едно от предимствата на кетогенната диета е, че тя премахва зависимостта на организма от глюкозата за енергия, така че някои хора откриват, че имат по-стабилни нива на енергия – или, в случая на Нюис, повече енергия като цяло.

„Опитах, защото исках отново да се чувствам като тийнейджърка“, казва тя. „Исках да имам безгранична енергия и да се чувствам пълна с жизненост.“

Тя каза, че при кетоза – когато черният дроб произвежда кетони от мазнини за енергия – митохондриите в клетките могат по-ефективно да произвеждат аденозинтрифосфат (АТФ): горивото, с което работи тялото, произведено от глюкоза или кетони.

Не всички са съгласни, че този процес е по-ефективен при кетоните, отколкото при глюкозата, но Нюис твърди, че е така, особено за мозъка.

Нюис също така заяви, че кетогенната диета е по-противовъзпалителна от храненето с глюкоза и произвежда повече енергия – всичко това се оспорва от някои други експерти по хранене.

Друг източник на дебати в света на храненето, разгледан от Нюис, е пригодността на кетогенната диета за жени. Някои експерти по хранене, особено тези, които са специализирани в областта на женското здраве, предупреждават, че някои хормони като прогестерон – ключов женски полов хормон, наред с естрогена – зависят от въглехидратите.

„Мисля, че има много недоразумения и митове за кетогенните диети“, казва Нюис. „Един от митовете е, че тя ще навреди на женските хормони, а аз съм точно това, което е: мит.“

Тя обясни, че изследванията в тази област все още се развиват, но някои данни за щитовидната жлеза на жените, която произвежда хормони, предполагат, че кетогенната диета може да намали търсенето на хормони и да увеличи чувствителността на щитовидната жлеза, което предполага, че организмът се адаптира към кетогенната диета по положителен начин.

„Съществуват и други митове, като например, че кетогенната диета влияе неблагоприятно на чревния микробиом“, казва Нюис. „Чревният микробиом е изключително сложен и тепърва ще откриваме и разбираме как всички различни микроби работят заедно и взаимодействат с лигавицата на червата и имунната ни система.

„Да, кетогенната диета ще промени чревния микробиом, но той се променя през цялото време. Това не означава, че е нещо лошо.“

Нюис заяви, че много от проучванията, които са показали отрицателни ефекти, свързани с кетогенната диета, са били погрешни, тъй като са направени чрез хранене на мишки с много некачествени мазнини, с високо съдържание на омега 6, за които се смята, че са възпалителни.

„Много изследвания, които използват този тип кетогенна диета, установяват, че тя насърчава възпаленията, което не е изненадващо!“, казва тя. „Ако се консумират естествени мазнини, тогава възпалението намалява.“

Нюис препоръчва да се спазва кетогенна диета, състояща се от мазнини от яйца, авокадо, кокос, месо, млечни продукти, ядки, семена, риба и зехтин; протеини от месо, млечни продукти и бобови растения; и по-малко от 50 грама въглехидрати, от зеленчуци с ниско съдържание на нишесте, като зеле, и плодове с ниско съдържание на захар, като горски плодове.

Тя каза, че мнозина смятат, че кетогенната диета е бедна на хранителни вещества, но това е вярно само ако някой се храни лошо; според нея доброто ѝ спазване може да осигури достатъчно хранителни вещества.

Наситените мазнини са друг основен аргумент, когато става дума за причини да се избягва кетогенната диета, но Нюис каза, че доказателствата сочат: „няма научни основания да се демонизират наситените мазнини като причина за сърдечни заболявания“.

Това е продължаващ дебат за храненето: дали наситените мазнини причиняват сърдечни заболявания, или наистина са виновни захарта и ултрапреработените храни?

„Дори и днес много хора продължават да мислят, че проблемът е в мазнините, въпреки нарастващите планини от доказателства, че захарта и въглехидратите са по-вероятният злодей“, казва Нюис.

„Опасенията около наситените мазнини бяха свързани с холестерола и хипотезата за здравето на сърцето, че холестеролът от наситените мазнини причинява сърдечни заболявания. Повишеният общ холестерол не е свързан с повишен сърдечносъдов риск. Не само това, но и холестеролът е жизненоважен за вашето здраве, особено с напредването на възрастта, а по-високият холестерол се свързва с дълголетието.“

Все пак Нюис казва, че кетогенните диети не са подходящи за всеки и тя не ги препоръчва на всички свои клиенти, занимаващи се със здравословно хранене.

„Винаги бих посъветвала жените да потърсят професионална помощ, преди да започнат кетогенна диета, ако приемат лекарства“, каза тя.

Източник: fakti.bg





Четири гена са ключови за бързото диагностициране на апендицит при деца

Четири гена са ключови за бързото диагностициране на апендицит при деца
Мултиинституционален екип от медицински изследователи установява, че измерването на активността на ...

Опасни бенки – как да ги разпознаем?

Опасни бенки - как да ги разпознаем?
Намирането на меланом на ранен етап е от решаващо значение. Ранното ...

Лунна диета през юли: Кои са подходящите дни за отслабване

Лунна диета през юли: Кои са подходящите дни за отслабване
Лятото е най-подходящото време в годината, през което бихме могли да ...

Полезни ли са млечните продукти? Какво казват експертите

Полезни ли са млечните продукти? Какво казват експертите
Рафтовете на магазините за хранителни стоки отдавна са пълни с продукти ...

20 години от първата трансплантация на черен дроб в България

20 години от първата трансплантация на черен дроб в България
20 години от първата трансплантация на черен дроб в България отбелязва ...

Билкови рецепти помагат в борбата с подаграта и артрита

Билкови рецепти помагат в борбата с подаграта и артрита
Тук ще ви запознаем с няколко лечебни рецепти, специално разработени от ...

2 билки срещу газове и подуване на корема

2 билки срещу газове и подуване на корема
Карминативните билки са тези, чието действие спомага премахването на натрупаните в ...

От днес в аптеките: Противогрипни ваксини спрей за деца

От днес в аптеките: Противогрипни ваксини спрей за деца
От днес в аптеките ще бъдат достъпни нови 2000 дози от ...

Експерти: Не добавяйте тази съставка към овесената каша

Експерти: Не добавяйте тази съставка към овесената каша
Овесената каша е популярно ястие за закуска: тя е вкусна, питателна ...

Лекарства за ХИВ се изпитват върху пациенти с мозъчни тумори, за които няма лечение

Лекарства за ХИВ се изпитват върху пациенти с мозъчни тумори, за които няма лечение
Лекарства за лечение на ХИВ се изпробват за първи път при ...