Всяко трето дете страда от късогледство

Зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече страда от късогледство или не може да вижда ясно нещата в далечината, показва глобален анализ, цитиран от Би Би Си, предава БТА.

Авторите му отбелязват, че затварянето по времето на пандемията от КОВИД-19 е оказало отрицателно въздействие върху зрението, тъй като децата са прекарвали повече време пред екраните и по-малко време на открито.

Изследователите предупреждават, че късогледството (миопия) е нарастващ проблем за здравето в световен мащаб, който до 2050 г. ще засегне още милиони деца.

Най-високите проценти са отчетени в Азия – 85 на сто от децата в Япония и 73 на сто от тези в Южна Корея страдат от късогледство. В Китай и Русия над 40 процента от децата са късогледи.

Най-ниски проценти на късогледство – 1 на сто, изследователите отчитат в Парагвай и Уганда. Във Великобритания, Ирландия и САЩ проблемът засяга около 15 процента от децата.

Анализът, публикувано в British Journal of Ophthalmology, прави преглед на изследвания, обхванали повече над пет милиона деца и тийнейджъри от 50 страни на шестте континента.

Авторите му са установили, че процентите на късогледство са се утроили между 1990 г. и 2023 г., нараствайки до 36 на сто.

Според изследователите това увеличение е било „особено забележимо“ след пандемията от КОВИД-19.

Късогледството обикновено започва в началното училище и има тенденция да се влошава, докато окото спре да се развива на около 20-годишна възраст.

Съществуват фактори, които го правят много по-вероятно – животът в Източна Азия е един от тях.

Генетиката – чертите, които децата наследяват от родителите си, също оказва влияние. Съществуват обаче и други фактори, като например особено ранната възраст (две години), на която децата започват образованието си на места като Сингапур и Хонконг.

Това означава, че през ранните си години те прекарват повече време, съсредоточавайки се върху книгите и екраните, което натоварва очните мускули и може да доведе до късогледство, показват изследванията.

В Африка, където училищното обучение започва между шест и осемгодишна възраст, късогледството е седем пъти по-рядко срещано, отколкото в Азия.

По време на затварянето заради КОВИД-19, когато милиони хора по света трябваше да стоят на закрито за дълги периоди от време, зрението на децата и тийнейджърите пострада.

До 2050 г. това състояние може да засегне повече от половината тийнейджъри по света, прогнозират изследователите, цитирани от Би Би Си.

Момичетата и младите жени вероятно ще имат по-високи нива на заболеваемост от момчетата и младите мъже, тъй като те са склонни да прекарват по-малко време в дейности на открито в училище и у дома, когато пораснат, показва още анализът.

Растежът и развитието на момичетата, включително пубертетът, започват по-рано, което означава, че при тях късогледството също се проявява по-рано.

Въпреки че до 2050 г. се очаква Азия да бъде с най-високи нива в сравнение с всички останали континенти, с близо 69 процента късогледство, развиващите се страни също могат да достигнат 40 процента, казват изследователите.

За да предпазят зрението си и да намалят вероятността от развитието на късогледство, децата трябва да прекарват поне два часа навън всеки ден, особено на възраст между седем и девет години, казват британски очни експерти.

Те препоръчват на родителите да заведат децата си на очен тест, когато са на тази възраст, дори ако зрението им е било проверявано по-рано.

Родителите освен това трябва да имат предвид, че късогледството се среща в семействата и ако някой от тях страда от проблема, вероятността децата също да са късогледи е три пъти по-голяма в сравнение с останалите.

Късогледството не може да се лекува, но може да се коригира с очила или контактни лещи.

Специални лещи могат да забавят развитието на късогледството при малките деца, като насърчават окото да расте по различен начин, но те са скъпи. В Азия, където тези специални лещи са много популярни, се използват и стъклени класни стаи, които имитират обучение на открито.

Опасенията са, че високите нива на късогледство могат да доведат до голям брой необичайни очни заболявания в по-напреднала възраст.

Експертите напомнят, че сред признаците на късогледство са затруднения при разчитане на думи от разстояние, например при четене на дъската в училище, седене близо до телевизора или компютъра или държане на мобилен телефон или таблет близо до лицето, главоболие, често търкане е на очите.

Източник: fakti.bg





Загубата на зъби може да е симптом за сериозни сърдечни проблеми

Загубата на зъби може да е симптом за сериозни сърдечни проблеми
Експертите предупредиха, че съществува "значителна връзка" между загубата на зъби и ...

Учени разработиха диета против стареене

Учени разработиха диета против стареене
Учени от Университета на Южна Калифорния установиха, че диета, имитираща гладуване, ...

Сокът от цвекло понижава кръвното налягане

Сокът от цвекло понижава кръвното налягане
Здравните гурута изтъкват една специфична „суперхрана“ като ключов фактор в борбата ...

Форум разисква проблемите на ГМО храните

Форум разисква проблемите на ГМО храните
На 12 октомври в Стара Загора се организира форум-дискусия "Бъдещето в ...

Храни, които потискат глада за сладко

Храни, които потискат глада за сладко
Продукти с висока хранителна плътност като ананаси, череши, ягоди, кисело мляко ...

Скок на случаите на варицела в Смолянско

Скок на случаите на варицела в Смолянско
Увеличават се случаите на варицела в област Смолян, сочи справка в ...

В какво количество сланината е полезна?

В какво количество сланината е полезна?
Сланината е животинска мастна тъкан. Силно калорична и бързо засищаща, сланината ...

Климатичните промени увеличат риска от инсулт

Климатичните промени увеличат риска от инсулт
При ново проучване, публикувано в Stroke, се установява, че екстремните горещини ...

1 е новият случай на коронавирус у нас. Той е открит в Сливен

1 е новият случай на коронавирус у нас. Той е открит в Сливен
1 е новият случай на коронавирус у нас. Той е открит ...

Победа над диабета! Жена произведе сама инсулин след трансплантация на стволови клетки ВИДЕО

Победа над диабета! Жена произведе сама инсулин след трансплантация на стволови клетки ВИДЕО
25-годишна жена с диабет тип 1 започна да произвежда собствен инсулин ...