Нисковъглехидратните диети може да предизвикат диабет

Популярните диети, които са свръхфокусирани върху ограничаването на въглехидратите, като кето диетата, може да причинят повече вреда, отколкото полза в дългосрочен план.

Придържането към хранителен план с ниско съдържание на въглехидрати може да помогне на някои с диабет да управляват теглото и нивата на кръвната си захар, но ново проучване от Австралия поставя под въпрос дългосрочната ефективност и безопасност на този подход за тези без диабет.

Ако рафинираните захари и нишестета не се заменят с правилните храни, 17-годишният анализ показва, че диетата с ниско съдържание на въглехидрати всъщност може да увеличи риска от диабет тип 2.

„Здравословната диета е крайъгълен камък за превенцията и управлението на диабет тип 2,“ пишат изследователи от университета Монаш и университета RMIT, които ръководят проучването. „Въпреки това, типът диета, препоръчана за превенция, може да се различава от диетата, препоръчана за лечение на диабет тип 2.“

За да проучи тази възможност, екипът от изследователи прегледа здравните данни на близо 40 000 жители на Мелбърн, които са били вербувани между 1990 и 1994 г. Социално-икономическата, здравна и хранителна информация на групата е събрана в началото на изпитването и отново при проследяване, някъде между 1995 и 1998 г. и между 2003 и 2007 г.

Всеки участник получи резултат с ниско съдържание на въглехидрати, който не се основава на абсолютното количество въглехидрати, които докладват, че ядат редовно, а на относителното количество въглехидрати, които приемат, в сравнение с мазнините и протеините.

Тези, които са попаднали в първите 20 процента, са получили около 38 процента от енергията си от въглехидрати.

Междувременно тези, които са попаднали в долните 20 процента, получават около 55 процента от енергията си от въглехидрати.

В крайна сметка, хората от първата група, която е изключила най-много въглехидрати, е била с 20 процента по-вероятно да развият диабет тип 2 в хода на проучването, отколкото тези, които са изключили най-малко въглехидрати. Нещо повече, по-голямата част от този риск се обяснява с висок ИТМ (индекс на телесната маса).

Констатациите предполагат, че диета с ниско съдържание на въглехидрати може да доведе до наддаване на тегло в дългосрочен план, вероятно увеличавайки риска от развитие на метаболитно заболяване.

Това може да се дължи „главно на високото съдържание на мазнини в диетата (особено ненаситени мазнини),“ заключават изследователите в Австралия.

Тези, които съобщават, че ядат най-малко въглехидрати в проучването, са склонни да консумират по-малко фибри и да ядат повече протеини и мазнини от тези, които ядат най-много въглехидрати. Това предполага, че фокусирането само върху въглехидратите не е достатъчно. „Други диетични продукти също трябва да се имат предвид,“ екипът спори.

Тяхното проучване се присъединява към няколко други, които наскоро поставиха под въпрос целесъобразността на кето диета, която насърчава модел на хранене с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини.

Например, анализ, публикуван по-рано тази година, установи тревожна връзка между кето диетата и по-високия риск от сърдечни заболявания, инсулт, диабет тип 2 и синдром на раздразнените черва.

Строги доказателства сочат, че добре балансираната диета е един от най-добрите начини за предотвратяване на метаболитни заболявания – а това означава да се уверите, че диетата е, добре, балансирана.

Премахването от диетата на рафинирани захари и нишестета е добре, но ако тези въглехидрати се заменят с наситени мазнини, тези нови открития предполагат, че това може да създаде съвсем друг проблем.

Проучването е публикувано в Diabetes & Метаболитен синдром: Клинични изследвания & Отзиви.

Източник: fakti.bg





Необичайни признаци на рак на белия дроб, които не бива да пренебрегваме

Необичайни признаци на рак на белия дроб, които не бива да пренебрегваме
Ако се появи някой от тези 6 необичайни признака, трябва да ...

Кои са предимствата и недостатъците на ежедневните тренировки

Кои са предимствата и недостатъците на ежедневните тренировки
Дните от седмицата, които отделяме за тренировка, всеки би трябвало да ...

Възлите на щитовидната жлеза се топят лесно и бързо

Възлите на щитовидната жлеза се топят лесно и бързо
Заболяванията на щитовидната жлеза засягат предимно жените. Данните показват, че 17% ...

Фастингът увеличава с 91% риска от смърт от сърдечносъдови заболявания

Фастингът увеличава с 91% риска от смърт от сърдечносъдови заболявания
Изследователи са установили, че хората, които спазват диета с периодично гладуване, ...

Във форма за плажа: Какво да ядете преди и след тренировка

Във форма за плажа: Какво да ядете преди и след тренировка
Слънчево време, високи температури, по-дълги дни – мечтаната комбинация за повече ...

7 начина да се справим с подутия корем

7 начина да се справим с подутия корем
Подуването на корема е едно от най-често срещаните оплаквания, което може ...

Средиземноморската диета е ефективна и срещу стрес

Средиземноморската диета е ефективна и срещу стрес
Изследователи от университета на Бингамтън, САЩ, са установили, че спазването на ...

7 често пренебрегвани признака за бъбречно заболяване

7 често пренебрегвани признака за бъбречно заболяване
Бъбреците са едни от най-ефективните органи в нашето тяло и играят ...

Храните, които трябва да ядете поне веднъж седмично

Храните, които трябва да ядете поне веднъж седмично
Строгите правила и абсурдните митове за здравословно хранене лека-полека остават в ...

Подновяват кампанията „еЗдраве“ от днес до 22 декември

Подновяват кампанията
Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и ...