България е на челно място по смъртност от инсулт в Европейския съюз. Годишно заболяването засяга около 50 хиляди българи. Необходим е регистър на пациентите с инсулт.
Това заяви пред БНР ръководителят на най-големия специализиран център за лечение на инсулти в столичната университетска болница „Света Анна“ доц. Росен Калпачки, предава БГНЕС.
Според специалиста-невролог, ако бъде създаден регистър на пациентите с инсулт, ще може да се контролира кои болници у нас провеждат съвременно лечение.
При остър инсулт поне един до двама от 10 губят живота си в първите 1-2 денонощия, заяви доц. Калпачки и продължи:
Регистърът е необходим и за проследяване на пациентите след острата фаза на заболяването. Към момента това проследяване е изцяло пожелателно.
Доц. Росен Калпачки призна, че има проблем с криене на свободни легла, за да не се поемат такива пациенти. Според него обаче това се случва основно в София. В останалата част от страната болницата, която поема такъв случай, е една – най-много две в града.
„Факт е, че особено в извънработно време – следобед, след петък на обяд, до неделя, по празници, пациенти с инсулт се приемат в 1-2-максимум 3 софийски болници. Не е справедливо, защото напряга тези екипи, напряга възможността да се оказва адекватна помощ и доста изкривява усещането на хората, че всъщност могат да бъдат обслужени в европейска столица по европейски начин през XXI век“, заяви специалистът-невролог пред общественото радио.
Източник: fakti.bg