Кето диетата е свързана с риск от инсулт, диабет и сърдечни заболявания

Британско изследване показва, че кето диетата може да създаде риск от сърдечно заболяване, инсулт, диабет тип 2, синдром на раздразненото черво, съобщи Сайънс алърт.

Изследването е било малко по обхват, но резултатите може да накарат хората да се замислят дали си струва да преминават на кето диета.

Екипът от Университета в Бат, Великобритания, е накарал 53 здрави възрастни да следват една от три диети 4 до 12 седмици – кетогенна (кето) диета с ниско съдържание на въглехидрати, диета с ниско съдържание на захар или диета с умерено количество захар и въглехидрати.

Учените установиха, че кето диетата повишава холестерола, намалява добрите чревни бактерии и способността на тялото да понася захари, пренасочвайки енергийния източник на тялото от глюкоза към мазнини, пише БТА.

Както диетата с ниско съдържание на захар, така и кето диетата водят до загуба на мазнини, без да засягат нивата на физическа активност на хората. Изглежда обаче, че хората, които се надяват да отслабнат, е по-добре да намалят добавените захари, а не въглехидратите, от диетата си.

„Кетогенната диета е ефективна за загуба на мазнини, но идва с разнообразни метаболитни и микробиомни ефекти, които може да не са подходящи за всеки“, обясни физиологът Дилън Томпсън от Университета в Бат. „За разлика от нея, ограничението на захарта подкрепя правителствените насоки за нейното намаляване, насърчавайки загубата на мазнини без видими отрицателни въздействия върху здравето“, допълни той.

Тези, които са на кето диета, консумират по-малко от 8 процента от калориите си от въглехидрати. Диетата с ниско съдържание на захар включва по-малко от 5 процента от енергийния прием от добавена захар – тази, която се добавя към храни и напитки или присъстват в плодов сок, сиропи и мед.

Те са сравнени с контролна диета с умерен прием на захар и въглехидрати, при която добавената захар допринася с около 18 процента от енергийния прием.

До четвъртата седмица от кето диетата разнообразието на чревните микроби на участниците се е променило, с масивни намаления в относителното изобилие на Bifidobacterium, които обикновено влизат в пробиотиците. Тези бактерии обикновено използват фибри от храната, които се намаляват с 40 процента от кето диетата в сравнение с останалите две диети – с ограничена захар и въглехидрати. Фактът, че тази промяна се наблюдава в екосистемата на червата и през 12-ата седмица на кето диетата, показва, че тази диета може да предизвика хаос в организма.

Ефектът на кето диетата върху холестерола е особено притеснителен за изследователите. При участниците с малка консумация на захар общият холестерол намалява до 12-ата седмица на изследването.

„Въпреки че намалява масата на мазнините, кетогенната диета увеличи нивата на лошите мазнини в кръвта на участниците„, каза диетологът Арън Хенгайст от екипа. „Ако се спазва с години, това може да има дългосрочни последици за здравето, като повишен риск от сърдечносъдови заболявания и инсулт“, допълни той.

Макар и кето диетата да сваля нивата на глюкозата на гладно, тя намалява и способността на организма да обработва въглехидратите от храненето, обясняват изследователите.

Хората на кето диета имат увеличени нива на ензима PDK4 в скелетните си мускули, каквото се наблюдава при диабет тип 2. Диетата също намалява нивата на ензима AMPK и протеина GLUT4, които имат важна роля за метаболизма на глюкоза.

„Тази инсулинова резистентност не е непременно лоша по време на кето диета, но ако промените останат, след като човек премине към повече въглехидрати, това може да увеличи риска от развиване на диабет тип 2“, каза Хавиер Гонсалес от екипа.

Източник: fakti.bg





Лунна диета през септември: Кои са подходящите дни за отслабване

Лунна диета през септември: Кои са подходящите дни за отслабване
В края на лятото и подготвяйки се да посрещнем есенния сезон, ...

В какво количество сланината е полезна?

В какво количество сланината е полезна?
Сланината е животинска мастна тъкан. Силно калорична и бързо засищаща, сланината ...

18 нови случаи на коронавирус през последното денонощие

18 нови случаи на коронавирус през последното денонощие
Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са ...

Над 145 хил. двойки имат проблем да заченат нормално

Над 145 хил. двойки имат проблем да заченат нормално
Като разпънати на разпятието са двойките с репродуктивни проблеми, особено в ...

Безопасно ли е да ядем посивяло месо?

Безопасно ли е да ядем посивяло месо?
Вероятно всеки от нас е забелязвал как онази ярко червена пържола, ...

По колко протеин трябва да ядем на ден?

По колко протеин трябва да ядем на ден?
Протеините са основен компонент в диетата на всеки човек, изпълняващ множество ...

Учени посочиха ключов фактор, увеличаващ риска от загуба на паметта при остаряване

Учени посочиха ключов фактор, увеличаващ риска от загуба на паметта при остаряване
Самотата може да увеличи риска от загуба на паметта, свързана с ...

5 храни, които помагат за растежа на косата

5 храни, които помагат за растежа на косата
Красивата и здрава коса е мечта на много хора. Въпреки че ...

Вегетарианството и веганството предпазват от рак и сърдечни болести

Вегетарианството и веганството предпазват от рак и сърдечни болести
Cпоред нов „обобщаващ“ анализ на изследвания, провеждани в продължение на 20 ...

Лунна диета през юли: Кои са подходящите дни за отслабване

Лунна диета през юли: Кои са подходящите дни за отслабване
Лятото е най-подходящото време в годината, през което бихме могли да ...