Холестеролът е жизненоважен липид, участващ в различни физиологични процеси в човешкото тяло. Той е необходим за синтеза на хормони, витамин D и за изграждането на клетъчните мембрани. Въпреки това, прекомерното количество на нископлътен липопротеин (LDL), известен като „лош“ холестерол, може да доведе до натрупване на мастни отлагания в артериите, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания (ССЗ). В търсене на природни средства за управление на нивата на LDL, зехтинът привлича значително внимание поради своите потенциални ползи за здравето.
Химичен състав на зехтина
Зехтинът, особено екстра върджин зехтинът (EVOO), е основна съставка в средиземноморската диета. Той е богат на мононенаситени мастни киселини (MUFAs), предимно олеинова киселина, и съдържа редица биоактивни съединения като полифеноли, токофероли и фитостероли. Тези компоненти допринасят за антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на зехтина.
Механизъм на действие на зехтина върху LDL холестерола
Зехтинът оказва положително въздействие върху липидния профил чрез няколко механизма. Мононенаситените мастни киселини, присъстващи в зехтина, заместват наситените мастни киселини в диетата, което води до намаляване на LDL холестерола в кръвта. Проучвания показват, че редовната консумация на зехтин може да доведе до намаляване на LDL холестерола, без да се засяга нивото на високоплътния липопротеин (HDL), известен като „добрия“ холестерол.
Научни изследвания и доказателства
Множество клинични проучвания подкрепят ролята на зехтина в намаляването на LDL холестерола. Например, едно мащабно изследване, публикувано в New England Journal of Medicine през 2013 г., изследва ефектите на средиземноморската диета, обогатена със зехтин, върху риска от сърдечно-съдови заболявания. Резултатите показват, че участниците, консумиращи зехтин, имат значително по-ниски нива на LDL холестерол в сравнение с тези, които следват нискомаслена диета.
Други проучвания показват, че полифенолите в зехтина играят ключова роля в инхибирането на окислението на LDL холестерола. Окислените форми на LDL са по-атерогенни, което означава, че те допринасят повече за развитието на атеросклероза, състояние, което води до стесняване и втвърдяване на артериите. Антиоксидантните свойства на полифенолите помагат за намаляване на този процес, което допълнително предпазва сърдечно-съдовата система.
Клинични препоръки и дневен прием
Според препоръките на Американската сърдечна асоциация (AHA), включването на мононенаситени мазнини, като тези в зехтина, може да помогне за намаляване на общия холестерол и LDL холестерола в кръвта. Препоръчва се консумацията на 2-3 супени лъжици зехтин дневно, което може да бъде включено в салати, като добавка към ястия или дори за готвене при ниски температури.
Консумацията на зехтин, особено екстра върджин зехтин, има ясно изразени ползи за здравето, особено що се отнася до намаляването на LDL холестерола и съответно риска от сърдечно-съдови заболявания. Благодарение на богатото си съдържание на мононенаситени мастни киселини и полифеноли, зехтинът се утвърждава като важна част от здравословния начин на живот. Включването на зехтин в ежедневната диета е лесен и ефективен начин за подобряване на липидния профил и предпазване на сърцето.
Източник: fakti.bg