Инсулт може да настъпи, когато кръвоснабдяването на определени части на мозъка е ограничено или напълно блокирано, което води до загиване на мозъчни клетки. Ако забележите някакви признаци на инсулт, трябва незабавно да потърсите лекарска помощ, дори ако симптомите изчезнат след известно време, съветва „Дейли Експрес“.
Инсултът далеч не винаги може да бъде предотвратен, но има редица рискови фактори, които сте напълно способни да промените, за да предотвратите заболяването. Националната здравна служба посочва, че здравословното хранене помага значително да се намали вероятността от развитие на инсулт.
Вредни храни
Имайте предвид, че някои на пръв поглед здравословни и полезни храни всъщност могат да съдържат много захар и сол. Това са храните, които трябва да избягвате.
Home Care Assistance, уебсайт, посветен на поддържането на добро здраве, твърди, че храните от консерва всъщност увеличават риска от развитие на инсулт. Преработените храни, като супите в консерви, съдържат твърде много сол. Излишният натрий кара организма да произвежда и задържа повече течности, което води до високо кръвно налягане и сърдечносъдови заболявания, увеличавайки вероятността от инсулт“, предупреждава този уебсайт.
„Ако близките ви харесват тези консервирани храни, те трябва да изберат продукти с намалено съдържание на сол или да си приготвят сами здравословни опции у дома, като използват здравословни съставки, които помагат в борбата със сърдечносъдовите заболявания.“
Нездравословна среда
Съществуват и редица други рискови фактори, както и фактори, свързани с начина на живот, за предотвратяване на инсулти. Националният институт за сърцето, белите дробове и кръвта на САЩ съобщава, че тревожността, депресията и силният стрес са рискови фактори.
„Преумората в офиса и липсата на общуване с приятели, семейство и други хора извън дома също носят повишен риск от инсулт“, предупреждават експертите на института.
Вредни навици
Съществуват и други рискови фактори, като неправилен начин на живот и нездравословни навици, по-специално употреба на алкохол, наркотици и липса на редовна физическа активност. Специалистите от клиниката „Майо“ са убедени, че аеробната физическа активност намалява риска от инсулт, като действа едновременно в няколко посоки. Упражненията спомагат за понижаване на кръвното налягане, повишават добрия холестерол и подобряват цялостното здраве на кръвоносните съдове и сърцето.
Понастоящем в Обединеното кралство има приблизително 1,3 милиона души, които са прекарали инсулт. Симптомите на инсулта могат да варират в зависимост от степента на увреждане и от това коя част на мозъка е засегната.
Инсултите са рядкост при хора под 40-годишна възраст. Но когато се появят, те често са резултат от необичайно високо кръвно налягане.
Симптомите на инсулта могат да бъдат различни, но най-често те се появяват внезапно. Един от основните признаци за инсулт е промяната в изражението на лицето. Появява се асиметрия в лицето, човекът не може да се усмихне, ако го попитат, ъгълчето на устните или окото от едната страна може да увисне.
Симптомите могат да засегнат и цялото тяло. Например „човек може да не е в състояние да вдигне едновременно и двете си ръце и да задържи тежестта си поради слабост и изтръпване в едната от тях“, според Националната здравна служба.
Говорът може да стане неясен, а понякога „човекът може да не е в състояние да каже нищо, въпреки че е в съзнание“. Често хората с инсулт „трудно разбират какво им казват околните“.
Източник: fakti.bg