„Защо полудя като роди?!” – безплатен мобилен наръчник помага в борбата със следродилната депресия

На Бабинден, празника на родилната помощ, е подходящ момент да дадем отново гласност и на нелюбимата тема за следродилното психично здраве. В България психологичната грижа за родилките и скрининга за следродилна депресия, не са част от стандартния протокол. Това обаче не означава, че няма сравнително лесни начини да се образоват младите семейства за симптомите и начините да се помогне в случаи на следродилна депресия.

Как да разпознаем невинаги очевидните симптоми на следродилна депресия у себе си или своя близка? Какво в никакъв случай да не правим, въпреки че изглежда логично? Какви са най-лесните и практични стъпки да помогнем на прекалено тревожна родилка? На тези въпроси дава отговор безплатният наръчник “Защо полудя като роди?!”.

Наръчникът има за цел да подпомогне облекчаването на ежедневието на младите майки и близките им с прости, научно обосновани и практични насоки. “Защо полудя като роди” е насочен към близките на родилките – партньор, родители, приятели. Причината е, че за младите майки често е трудно да разпознаят, осмислят и назоват състоянието си, а страничен наблюдател може лесно да види притеснителните сигнали. В допълнение, именно подкрепата от непосредствения кръг от близки е ключова за стабилизирането и подобряването на състоянието, сочат проучвания. Освен списък с конкретни действия, които могат да се предприемат в семейството и приятелския кръг, наръчникът подканва да се потърси специализирана помощ при несправяне самостоятелно и дава съответните ресурси.

Непопулярна тема, която засяга всички

Следродилната депресия е официално призната за психично разстройство. Тя се характеризира с интензивна тъга, тревожност, силна раздразнителност, усещане за пълно изтощение, мозъчна мъгла, неспособност да се вземат елементарни решения, невъзможност за свързване с бебето и откликване на нуждите му. Понякога включва и необясними физически симптоми като силно главоболие, крампи. Следродилната депресия засяга една на всеки седем жени, сочи статистиката, но специалистите смятат, че в действителност е още по-често срещана. Поне половината от случаите остават недиагностицирани.

През 2023 г. родилките в България са около 56,5 хиляди, сочат данни на НСИ. През труден първоначален период, познат като следродилна тъга, преминават 80% от жените или около 45 хил.жени, за 15% това ще се задълбочи и ще продължи доста по-дълго – година, а понякога повече. Това ознчава, че в непосредственото ни обкръжение има поне една жена, пряко запозната със следродилната депресия. Още по-стряскаща статистика е, че самоубийството е номер едно причина за смъртност сред майките през първата година след раждането, а склонността към тази крайна стъпка се увеличава със 70% в този период. Затова е важно да се говори за следродилна депресия, превенцията ѝ и лечението, както в кабинета на акушер-гинеколога и училищата за родители, така и в широката общественост.

Верен помощник винаги под ръка

“Истината е, че в повече от 95% от случаите следродилната депресия ще отмине без фаталното страшно последствие. Но е точно толкова вярно, че този период може да е дълъг, изключително изтощаващ – физически и емоционално както за майката, така най-близките ѝ. Може дълготрайно да пропука отношения с близките, които в незнанието си, въпреки добрите си намерения, влошават ситуацията. Както се случи и при мен. А да се хванат нещата навреме и да се помогне всъщност е доста лесно,” обяснява мотивацията си Александра Козбунарова-Михайлова, съставител на наръчника, журналист, майка на две породени деца и създател на пространството за майчино психично здраве “Ведри Мами”.

Наръчникът “Защо полудя като роди” е написан на разбираем език и базиран на официални препоръки на междунадорни психологични и психичтрични асоциации, както и актуални изследвания в психологията. Той е замислен като помощник за близките на родилки, но е и материал, който всяка жена може да изпрати на обкръжението си, когато има нужда от допълнителна аргументация на твърдението си, че не се “лигави”. Оптимизиран е за ползване на мобилно устройство, а съставителката му апелира всеки да го свали на телефона си, за да му е под ръка при необходимост. “Защо полудя като роди” е безплатен ресурс и свалянето му не е обвързано с предоставяне на каквито и да било данни. В процес на изграждане е и онлайн пространство за психично здраве за майки, където може да се намери подкрепа и препоръка за терапевти, специализиращи в сферата на майчиното и семейното психично здраве.

Наръчникът може да бъде свален от https://vedrimami.eu/.

Източник: fakti.bg





Учени разработиха диета против стареене

Учени разработиха диета против стареене
Учени от Университета на Южна Калифорния установиха, че диета, имитираща гладуване, ...

5000 крачки три пъти седмично удължават живота

5000 крачки три пъти седмично удължават живота
Да останеш активен колкото е възможно повече е ключов компонент на ...

Лекари: Вейповете вдигат 6 пъти шанса да развиете шизофрения

Лекари: Вейповете вдигат 6 пъти шанса да развиете шизофрения
15-годишно момиче от Пазарджик получи гърч след пушене на вейп, предаде ...

Коклюш – какво е добре да знаем

Коклюш - какво е добре да знаем
Коклюшът е заболяване, което медицината познава много добре. За него не ...

4 чая за пролетен детокс на тялото

4 чая за пролетен детокс на тялото
Пролетта е любимият ни сезон, защото природата се обновява, а с ...

Сутрин или вечер да тренираме? Експертите отговарят

Сутрин или вечер да тренираме? Експертите отговарят
Кое е най-доброто време за тренировка: сутрин, следобед или вечер? Експертите ...

Корейско традиционно ястие може да помогне в борбата със затлъстяването и диабета

Корейско традиционно ястие може да помогне в борбата със затлъстяването и диабета
Експертът по хранене Федерика Амати разкри суперхрана, която завладява света на ...

Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем 24 часа

Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем 24 часа
Със сигурност сте чували за лечебния глад. Той се практикува от ...

Първите симптоми на перименопаузата възникват още на 30 г.

Първите симптоми на перименопаузата възникват още на 30 г.
Перименопаузата е етапът, който предхожда менопаузата, когато хормоналните промени започват, но ...

Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците

Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
Какво представлява нефритът? Острото или хронично възпаление на бъбреците се означава ...