Ракът на дебелото черво при младите хора се среща все по-често в световен мащаб, а тенденцията е най-разпространена в страните с високи доходи, съобщи ЮПИ, предава БТА.
Предишни проучвания показват, че през последните няколко десетилетия броят на случаите на заболяването във възрастовата група между 25 и 49 години е нараснал в няколко западни държави, включително в САЩ, Канада, Австралия и Великобритания. Това довежда до заключения, че западният начин на живот, като например диета с високо съдържание на месо или преработени храни, може да е основният причинител на заболяването.
За да разберат по-добре мащабите на проблема, Хюна Сун от Американското дружество за борба с рака и колегите ѝ проучват честотата на страдащите от рак на дебелото черво в 50 страни по света. Учените събират информация за заболеваемостта в периода от 1975 г. до 2017 г., използвайки база данни на Световната здравна организация (СЗО).
Екипът установява, че процентът на заболелите от рак на дебелото черво на възраст между 25 и 49 години се е увеличил в 27 държави. Сред тях са страни като Япония и Турция. Освен това тези страни имат и високи или много високи индекси за средната продължителност на живота, нивото на образование и доходи.
„Смятам, че тенденциите все още показват, че икономическото развитие и западният начин на живот играят роля“, каза Андрю Чан от Харвардския университет, като отбеляза, че много страни възприемат аспекти на този начин на живот с развитието на икономиките си. Например консумацията на месо в Япония се е увеличила повече от седем пъти между 1961 и 2021 г.
„Въпреки това мисля, че вероятно има и други фактори, като например замърсяването на околната среда“, допълни Чан.
Източник: fakti.bg