С остаряването често настъпва и влошаване на когнитивното здраве, а един от основните фактори, които допринасят за този процес, е натрупването на желязо в мозъка. Въпреки че желязото е жизненоважно за редица функции в организма – от преноса на кислород чрез хемоглобина до подкрепата на имунната система – излишното му количество с времето се натрупва и може да доведе до когнитивен упадък и невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и деменция.
Ново изследване, публикувано в престижното списание Neurobiology of Aging, посочва конкретни хранителни вещества, които могат да помогнат за намаляване на натрупването на желязо в мозъка. По този начин се намалява рискът от когнитивен спад, като се подпомагат паметта и други познавателни функции. Според проучването, диета, богата на антиоксиданти и полиненаситени мастни киселини, може значително да ограничи натрупването на излишно желязо в мозъчните тъкани.
Желязото и хранителните навици
Натрупването на желязо в мозъка с възрастта е естествен и до известна степен неизбежен процес. Въпреки това, изследователите посочват, че хранителните ни избори могат да повлияят на този процес. Учените установяват, че хранителни вещества, съдържащи се в плодовете и зеленчуците, са свързани с по-ниско ниво на желязо в определени части на мозъка. Това предполага, че редовната консумация на плодове и зеленчуци може да окаже защитен ефект срещу когнитивен спад.
Антиоксиданти и омега-3 мастни киселини – ключови играчи
Особено ефективни в намаляването на натрупването на желязо се оказват антиоксидантите, които се съдържат в храни като горски плодове и листни зелени зеленчуци, както и полиненаситените мастни киселини, сред които изпъкват омега-3 мастните киселини. Тези хранителни вещества не само предпазват мозъчните области, свързани с паметта и мисловните процеси, но и значително забавят темпа на когнитивен упадък.
Как се натрупва желязото
Според учените, прекомерното натрупване на желязо в мозъчните клетки води до клетъчен стрес, който уврежда енергийната им продукция и стимулира още по-голямо освобождаване на желязо. С напредването на възрастта естествените защитни механизми на организма, като антиоксидантите, отслабват и стават по-малко ефективни. Това прави още по-важно набавянето на допълнителни антиоксиданти чрез храни или хранителни добавки.
Резултатите от това проучване подчертават ключовата роля на хранителните вещества като антиоксиданти и омега-3 мастни киселини в борбата срещу натрупването на желязо в мозъка. Редовната консумация на плодове, зеленчуци и храни, богати на омега-3 (като мазни риби, орехи и ленено семе), може да осигури мозъчна защита и да забави когнитивното стареене.
С напредването на възрастта грижата за здравето на мозъка чрез правилното хранене става от съществено значение, осигурявайки по-добро качество на живот и защита срещу невродегенеративни заболявания.
Източник: fakti.bg