Заболяванията на роговицата водят до слепота, но са лечими

Заболяванията на роговицата водят до слепота, но са лечими и са необходими обединени усилия у нас за спасяване на зрението на пациентите чрез трансплантации и съвременни методи на лечение. Около тази кауза се обединиха участниците на Националния симпозиум с международно участие „Да прогоним мрака, да върнем светлината“, който се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и Фондация „Академия Офталмология“ по инициатива и с подкрепата на Изпълнителна агенция Медицински надзор (ИАМН).

Статистиката сочи, че 70 души в света чакат за една роговица, а 5% от слепотата се дължи на заболявания, намаляващи роговичната прозрачност.

„Целта ни е да повишим осъзнатостта от важността на трансплантациите на роговици и надявам се все повече хора в обществото и нашата гилдия да подемат тази кауза, която аз и колегите ми се стремим да развием в България“, заяви по време на официалното откриване на форума проф. Александър Оскар – председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и заместник-председател на Фондация „Академия Офталмология“. Проф. Христина Видинова, председател на Фондация „Академия Офталмология“ изтъкна, че роговичните заболявания водят до сериозна инвалидизация. „Нашата цел е нашите срещи да са регулярни, с практическа насоченост, с международни лектори по различни теми и съм горда, че имаме гост от величината на проф. Арие Маркович, който да ни учи на съвременните методи за лечение“, каза проф. Видинова по време на официалното откриване на форума.

Проф. Арие Маркович е у нас от четвъртък, за да проведе обучение на млади лекари по покана на Академия Офталмология и проведе безплатни консултации на 30 пациенти. Той е ръководител на Катедрата по офталмология и изследователската лаборатория по офталмология в Университетска болница Каплан и професор във Факултета по медицина на Университета в Йерусалим, Израел и е водещ трансплантационен хирург с над 300 трансплантирани роговици и създател на първата изкуствена роговица EndoArt.

Симпозиумът се провежда по инициатива и в сътрудничество с Изпълнителна агенция Медицински надзор. Директорът ѝ Иванка Динева приветства участниците с думите: „Вие давате светлина ще вървим заедно – лекари и институции, за да докоснем младите лекари и тези в зряла възраст“. Тя подчерта, че ИАМН има финансов ресурс за специализации в областта на трансплантологията в чужбина, като до момента са обучили 105 лекари, заплащайки такса за регистрация, хотелско настаняване и пътни. От своя страна председателят на Столична лекарска колегия д-р Асен Меджидиев след поднасяне на приветствието си заяви, че чрез „Фонд Млад лекар“ на СЛК се покриват разноските на всеки млад офталмолог до 40 годишна възраст, който желае да получи тясна квалификация. „СЛК изцяло поема разноските за пътни, дневни, престой, до момента сме подкрепили 75 млади колеги, разполагаме с голям финансов ресурс, използвайте го, ние заедно с проф. Оскар, проф. Видинова и г-жа Динева ще Ви съдействаме и отново ще покажем, че освен лекари сме и добри хора“.

На финала на церемонията Иванка Динева връчи почетен знак на ИАМН с надпис „Да! За живот! Вашата доброта създава бъдеще“ на проф. Оскар, проф. Видинова, проф. Маркович и д-р Меджидиев.

Сред акцентите на форума днес са докладите на д-р Алек Топов, началник на отделението по Офталмология Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда на тема „ Българският опит в пенетриращата кератопластика“, на д-р Светослав Дойчинов, Очна клиника на УМБАЛ “Александровска”, посветена на съвременната диагностика и лечение на кератоконус и темата на Проф. Арие Маркович – Ендо-Арт изкуствен ендотелиален имплант за лечение корнеален едем.

Източник: fakti.bg





1 яйце седмично и 300 грама месо: как да се храним

1 яйце седмично и 300 грама месо: как да се храним
По едно яйце на седмица и 300 грама месо, което се ...

13 ноември – Международен ден на незрящите хора

13 ноември - Международен ден на незрящите хора
13 ноември е обявен за Международен ден на незрящите хора от ...

Ежедневните храни от менюто ни, които съсипват ставите

Ежедневните храни от менюто ни, които съсипват ставите
Всички знаем, че с напредване на възрастта подвижността ни не е ...

С малко дете на море – мисията възможна

С малко дете на море – мисията възможна
Лятото е тук и мечтата за морска ваканция, безгрижни крайбрежни разходки ...

Експерти: Не добавяйте тази съставка към овесената каша

Експерти: Не добавяйте тази съставка към овесената каша
Овесената каша е популярно ястие за закуска: тя е вкусна, питателна ...

Лунна диета през септември: Кои са подходящите дни за отслабване

Лунна диета през септември: Кои са подходящите дни за отслабване
В края на лятото и подготвяйки се да посрещнем есенния сезон, ...

Дните за лунна диета през ноември

Дните за лунна диета през ноември
Без значение от сезона, ние искаме да сме в добра форма ...

Почина първата жена, получила трансплантация на свински бъбрек и сърдечна помпа

Почина първата жена, получила трансплантация на свински бъбрек и сърдечна помпа
Лиза Пизано, първата жена, на която беше трансплантиран свински бъбрек заедно ...

Спането по гръб крие рискове за здравето

Спането по гръб крие рискове за здравето
Всеки има любима позиция, в която спи. Някои хора спят настрани, ...

Д-р Евгени Пенчев: Страхът от ХИВ е много голям, но вече има ефективна терапия

Д-р Евгени Пенчев: Страхът от ХИВ е много голям, но вече има ефективна терапия
„Има много голям страх от заболяването. Хората мислят, че могат да ...