Често чуваме, че закуската е най-важното хранене за деня. Но вярно ли е това? Учени от Барселона хвърлиха нова светлина върху тази популярна мантра и техните открития могат да ви изненадат.
Ново изследване, ръководено от Института за медицински изследвания на болница „Дел Мар“ в Барселона, анализира данни от 383 участници на възраст между 55 и 75 години, страдащи от така наречения „метаболитен синдром“. Този синдром включва група състояния, засягащи сърцето и кръвоносните съдове, като целта на учените е била да разберат как количеството енергия, консумирана на закуска, влияе върху свързаните с това здравословни маркери.
Балансираната закуска намалява телесните мазнини
Резултатите показват, че когато 20-30% от дневния енергиен прием идва от закуската, се наблюдава намаляване на общото количество телесни мазнини (или „адипозност“) при по-възрастни хора. Това включва и понижаване на нивата на триглицеридите – мазнини, свързани с повишен риск от сърдечни заболявания и инсулт.
Професор Алваро Ернаес от Университета „Рамон Лул“, който е участвал в проекта, обяснява:
„Закуската е най-важното хранене за деня, но също толкова важно е какво и как ядем. Контролираното количество – нито прекалено много, нито твърде малко – и правилният хранителен състав са от решаващо значение. Нашите данни показват, че качеството на закуската е свързано с по-добри резултати по отношение на сърдечно-съдовите рискове.“
Коя е най-добрата закуска?
Освен намаляването на телесните мазнини, участниците, които са консумирали „висококачествена“ закуска в средиземноморски стил – богата на протеини, полезни мазнини, фибри и минерали – са имали с 3% по-високи нива на HDL холестерол. Този така наречен „добър холестерол“ е свързан с намален риск от сърдечно-съдови инциденти, като инсулти и инфаркти.
Още по-впечатляващо е, че при тези участници е измерена и 1,5% по-малка обиколка на талията – важен показател за намаляване на риска от метаболитни заболявания. Въпреки това, експертите подчертават необходимостта от допълнителни изследвания за по-добро разбиране на тези връзки.
„Насърчаването на здравословни закуски може да допринесе за по-здравословно стареене, като намали риска от метаболитен синдром и свързаните с него хронични заболявания, подобрявайки качеството на живот“, пишат авторите на изследването. Те също така отбелязват, че са нужни повече проучвания, за да се уточнят препоръките относно количеството и качеството на закуската в контекста на сърдечно-съдовите заболявания и други хронични състояния.
Закуската не е само част от ежедневния хранителен режим, но и потенциален ключ към дългосрочно здраве и превенция на хронични заболявания.
Източник: fakti.bg