Властите в африканската страна Джибути, изправена пред епидемия от малария, експериментират с нов метод за борба със заболяването – комар с модифициран ген, който не позволява на женското потомство, разпространяващо болестта, да достигне зряла възраст, предаде АФП.
Този нов вид борба с маларията има за цел да спре появата на устойчивия вид, наречен Anopheles stephensi, който е пристигнал от Азия и се разпространява в градските райони на Източна Африка. По данни на Световната здравна организация (СЗО) този вид комар се среща в осем африкански държави и е причина за безпрецедентното нарастване на случаите на малария в Етиопия, втората по население африканска държава, и Джибути.
През 2019 г. съветника по въпросите на здравеопазването към президентството на малката африканска държава, Абдула Ахмед Абди, научава за тази иновация, използвана главно в Бразилия за борба със заболяването денга. Така правителството на Джибути използва генетично модифициран мъжки комар, носещ протеин, който не позволява на женското му потомство да оцелее до зряла възраст, предава БТА.
Болести като денга и малария се предават от женските комари посредством ухапване. През май Джибути стартира подобна програма, като пусна 40 000 генетично модифицирани комара Anopheles stephensi. От 6 октомври до април всяка седмица ще бъдат пускани нови рояци комари.
Източник: fakti.bg