Най-добрите храни за гинекологично здраве

Личната хигиена и безопасните сексуални практики допринасят за репродуктивното и гинекологично здраве. Същото се отнася и за храната.

„Това, което ядем, играе огромна роля за гинекологичното ни здраве“, казва пред Newsweek Ники Уилямс, хранителен терапевт, специализиран в женското здраве, от „Happy Hormones for Life“ и автор на „It’s Not You, It’s Your Hormones“.

„Хранителните вещества от храната поддържат нашия хормонален баланс, репродуктивното здраве и менструалния цикъл“, казва Уилямс. „Това може да помогне за намаляване на симптоми като ПМС [предменструален синдром] и болезнени или тежки менструации, както и да подпомогне плодовитостта.“

Какво е доброто гинекологично здраве?

Според Уилямс доброто гинекологично здраве може да означава „балансирани хормони, редовен, безпроблемен и комфортен цикъл без инфекции“, докато лошото гинекологично здраве може да включва нередовен или липсващ менструален цикъл, тежки предменструални симптоми, инфекции, състояния като синдром на поликистозните яйчници (PCOS) и ендометриоза и дори проблеми с плодовитостта.

Уилямс каза: „Диета с високо съдържание на захар, рафинирани въглехидрати, преработени или нездравословни храни може да наруши хормоните и кръвната захар, което може да влоши симптомите и да увеличи възпаленията.“

Карин Стефан, също хранителен терапевт, който специализира в областта на женското здраве в Happy Living Nutrition, заяви пред Newsweek, че недостатъчното хранене може да наруши менструалния цикъл, което да доведе до нередовни или пропуснати менструации.

Но какво да ядем, за да избегнем това? Уилямс каза: „Наблегнете на непреработени храни, включете фибри, омега-3 мазнини, протеини и много зеленчуци, останете хидратирани.“

Експертите препоръчват да се консумират плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни като кафяв ориз и киноа, бобови растения, ядки, семена и източници на омега-3 като сьомга, пъстърва, зехтин и орехи.

Поддържане на вагиналния микробиом

Поддържането на вагиналния микробиом също е важно, казват експертите. Подобно на чревния микробиом, вагиналният микробиом е съставен от различни бактерии, дрожди и гъбички, които поддържат вагината и вулвата здрави.

„Вагиналният микробиом е от решаващо значение,“ каза Уилямс. „Той помага да се държат инфекциите настрана, поддържа здравословно рН и подпомага цялостното здраве на вагината.“

Стефан препоръчва да включите ферментирали храни като кисело мляко, кимчи и кефир в диетата или дори да приемате пробиотична добавка за женско здраве, за да поддържате вагиналния микробиом.

Хранене за плодовитост

За тези, които се надяват да забременеят, и двамата хранителни терапевти заявиха, че диетата е важна за поддържане на репродуктивното здраве и за подпомагане на плодовитостта.

„Балансираното хранене поддържа здравето на яйцеклетките, хормоналния баланс и стабилността на кръвната захар — всичко това е от съществено значение за оптималното здраве,“ каза Уилямс. „Ключови хранителни вещества като фолат, омега-3 мазнини, цинк и антиоксиданти са особено полезни.“

Фолатите се съдържат в зелените зеленчуци като броколи и кейл, цвеклото, яйцата, боба, бананите и авокадото. Говеждото месо, морските дарове, тиквените семки и нахутът съдържат цинк.

„Фолатите са от съществено значение за развитието на плода, витамин D може да подпомогне плодовитостта както при мъжете, така и при жените, а омега-3 мастните киселини могат да подобрят качеството на спермата и да подпомогнат овулацията,“ каза Стефан. Витамин D се съдържа в мазните риби като сьомга и сардини, червеното месо, черния дроб, яйцата и някои обогатени храни като растителното мляко.

Накрая, пиенето на вода е от съществено значение за отлично гинекологично здраве. Стефан каза: „Добрата хидратация е от ключово значение. Тя насърчава естествените нива на флуидите; помага за поддържане на здравословен рН баланс и предотвратява инфекции на пикочните пътища.“

Източник: fakti.bg





Първият човек с имплантиран чип в мозъка се възстановява нормално

Първият човек с имплантиран чип в мозъка се възстановява нормално
В края на месец януари 2024 г. милиардерът и инвеститор в ...

Учени: Доматеният сок е полезен за сърцето

Учени: Доматеният сок е полезен за сърцето
Учени от Медицинския и стоматологичен университет в Токио, Япония, са установили, ...

На Острова започва ваксинация на възрастни и бременни срещу нов вирус

На Острова започва ваксинация на възрастни и бременни срещу нов вирус
Лятото върви към края си, а с него идва и подготовка ...

Как да запазим сърцето си здраво

Как да запазим сърцето си здраво
Как да запазим сърцето си здраво, влияе ли времето върху кръвното ...

Учени: Микробиомът на човека се формира от социалната му среда

Учени: Микробиомът на човека се формира от социалната му среда
Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен ...

Билкови рецепти помагат в борбата с подаграта и артрита

Билкови рецепти помагат в борбата с подаграта и артрита
Тук ще ви запознаем с няколко лечебни рецепти, специално разработени от ...

Суперхрани, които забавят стареенето след 40 г.

Суперхрани, които забавят стареенето след 40 г.
Стареенето може да бъде красиво нещо и в крайна сметка е ...

Закуските, които пречистват тялото от лошия холестерол

Закуските, които пречистват тялото от лошия холестерол
Някои хора спират да ядат определени храни, за да намалят нивата ...

Проф. Спасов: Никога не е имало незаконни трансплантации в болница „Лозенец“

Проф. Спасов: Никога не е имало незаконни трансплантации в болница „Лозенец“
Никога не е имало незаконни трансплантации в болница „Лозенец“. Една от ...

26 септември – Световен ден на контрацепцията

26 септември - Световен ден на контрацепцията
На 26 септември отбелязваме световния ден на контрацепцията. От 2007-ма година ...