Ново изследване разкрива, че формата на сърцето се влияе отчасти от генетиката и може да помогне за прогнозиране на риска от сърдечносъдови заболявания, съобщи Юрикалърт.
Авторите му, сред които специалисти от Лондонския университет „Куин Мери“, Кралския колеж в Лондон и университета на Сарагоса, Испания, са първите, изследвали генетичната основа на лявата и дясната камера на сърцето с помощта на усъвършенствани 3D изображения и машинно обучение.
Предишно изследване е било фокусирано предимно върху размера и обема на сърцето и определени камери. Изследвайки двете камери заедно, екипът е успял да улови по-сложните, многоизмерни аспекти на формата на сърцето.
Новият подход за изследване на формата е довел до откриването на нови гени, свързани със сърцето. Той също така осигурява по-добро разбиране на биологичните пътища, свързващи формата на сърцето със сърдечносъдовите заболявания.
Тези болести са сред водещите причини за смърт във Великобритания и в световен мащаб. Резултатите от настоящото изследване могат да променят начина, по който се оценява рискът от тях. Генетичната информация, свързана с формата на сърцето, може да осигури по-ранна и по-специфична оценка на риска от сърдечно заболяване в клинични условия.
„Това изследване предоставя нова информация за начина, по който мислим за риска от сърдечни заболявания“, казва Патриша Б. Мънро, професор по молекулярна медицина в „Куин Мери“ и негов съавтор, предава БТА.
„Отдавна знаем, че размерът и обемът на сърцето са от значение, но изследвайки неговата форма, получаваме нови прозрения за генетичните рискове. Това откритие може да предостави ценни допълнителни инструменти на лекарите, за да прогнозират заболяването по-рано и с по-голяма точност“, допълва тя.
За създаването на 3D модели на камерите екипът е използвал изображения от ЯМР на сърцето на над 40 000 души от Биобанката на Обединеното кралство – мащабна биомедицинска база данни и изследователски ресурс, съдържащ генетична и здравна информация за половин милион души. Чрез статистически анализ изследователите са идентифицирали 11 измерения, които описват основните вариации във формата на сърцето.
Последвалият генетичен анализ открива 45 специфични области в човешкия геном, свързани с различните форми на сърцето. За 14 от тях преди не е било известно, че влияят върху сърдечните характеристики.
Според авторите му настоящото изследване бележи нова вълнуваща глава в разбирането за влиянието на генетиката върху сърцето и отваря врати за по-нататъшни проучвания за това как тези открития могат да бъдат интегрирани в клиничната практика, като в крайна сметка са от полза за милиони хора, изложени на риск от сърдечносъдови заболявания.
Източник: fakti.bg