7 начина, по които личните лекари се предпазват от настинки и грип

С настъпването на зимния сезон и увеличаването на риска от вируси, настинки и грип, е време да се замислим как да предпазим себе си и семейството си от заболявания. Според д-р Матю Калкасола, общопрактикуващ лекар, съществуват редица лесни и ефективни практики, които могат да засилят имунната ни система и да ни помогнат да устоим на болестите.

„Като лекар често ме питат какви са най-добрите начини за предпазване от зимните вируси и какво лично аз правя, за да поддържам доброто си здраве. С тези лесни навици в ежедневието си, вярвам, че мога да запазя имунната си система здрава и устойчива през цялата година,” казва д-р Калкасола. „Инвестицията в здравето ви сега може да предотврати заразяването с Covid-19, настинки и грип и да ви даде по-голям шанс за здраве до пролетта.“

Ето седем стратегии, които лекарите препоръчват за укрепване на имунната система преди зимата:

1. Достатъчно сън

Сънят е в основата на доброто здраве. По време на съня тялото се възстановява и имунната система не е изключение. Специалистите препоръчват между седем и девет часа качествен сън на нощ. Достатъчният сън помага на организма да произвежда цитокини – протеини, които подпомагат борбата с инфекциите и възпаленията.

2. Хидратация

Поддържането на добра хидратация помага на имунната система, като извежда токсините от организма и поддържа клетъчната функция. Препоръчва се прием на поне два литра вода на ден. Дори леката дехидратация може да доведе до стрес за клетките, да понижи ензимната активност и да наруши солевия баланс в организма.

3. Балансирано хранене

Балансираната диета, богата на хранителни вещества, е от съществено значение за подкрепа на имунната система. Д-р Калкасола препоръчва консумация на цели храни, богати на витамини и минерали, особено антиоксиданти. Пресни плодове и зеленчуци, здравословни мазнини и чисти протеини са основни елементи в това меню. Витамините C, D и цинк са особено важни за здравето на имунната система.

4. Редовна физическа активност

Умереното движение е мощен инструмент за укрепване на имунитета, защото подобрява кръвообращението и помага на имунните клетки да се разпространят ефективно в тялото. Лекарите препоръчват поне 150 минути физическа активност седмично, разпределени в различни дни, като ходене, колоездене или силови тренировки.

5. Стресов контрол и спокойствие

Хроничният стрес може да има сериозни последици върху имунната система и да повиши риска от заболявания. За да се поддържа психическото здраве, д-р Калкасола препоръчва практики за справяне със стреса, като медитация и йога, които помагат за намаляване на нивата на кортизол и подкрепят имунния отговор.

6. Витаминна терапия

Терапията с имунни инфузии (Immunity Drip), съдържаща високи дози витамин C, B витамини и цинк, предоставя на организма ключови хранителни вещества, необходими за борба с болестите. Чрез тази терапия витамините се абсорбират директно в кръвния поток, което позволява на организма да ги използва максимално ефективно, като често осигурява по-високи дози от тези, които можем да приемем орално.

7. Ваксинации

Ваксините играят ключова роля в поддържането на здравето и имунитета. Независимо дали става въпрос за ваксина против грип или други препоръчителни имунизации като RSV и Covid-19, ваксините не само предпазват вас, но и хората около вас от предотвратими заболявания.

С настъпването на зимния сезон е важно да се погрижим за здравето си, за да можем да се справим със студените месеци в добро здраве. Съветите на д-р Калкасола показват, че чрез прости, но последователни здравословни навици можем да помогнем на тялото си да бъде по-устойчиво на сезонни заболявания и да подобрим цялостното си благополучие.

Източник: fakti.bg





Полезни съвети за намаляване на възпалението в организма

Полезни съвети за намаляване на възпалението в организма
Ето няколко съвета за намаляване на възпалението и борба със стреса ...

4 мита за динята, на които не трябва да се вярва

4 мита за динята, на които не трябва да се вярва
Динята е безспорно най-популярната дума през лятото - освежаващ и утоляващ ...

Д-р Пламен Радославов: Има опасност от епидемия от коклюш

Д-р Пламен Радославов: Има опасност от епидемия от коклюш
Има опасност от епидемия от коклюш, тя би могла да дойде ...

Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем 24 часа

Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем 24 часа
Със сигурност сте чували за лечебния глад. Той се практикува от ...

Д-р Влатко Глигоров: През август 2028 г. ще имаме Националната детска болница

Д-р Влатко Глигоров: През август 2028 г. ще имаме Националната детска болница
„48 години върви процесът за изграждане на Национална детска болница. Последните ...

Донор даде шанс за живот на трима

Донор даде шанс за живот на трима
Трима души получиха шанс за втори живот след донорска ситуация от ...

5 неща, на които да обърнете внимание при избора на пробиотик

5 неща, на които да обърнете внимание при избора на пробиотик
Пробиотиците са най-добрият начин да поддържате чревното си здраве, но изборът ...

Без заразени с коронавирус за последното денонощие

Без заразени с коронавирус за последното денонощие
Няма нови случаи на коронавирус у нас. Направени са 22 теста ...

Коклюш – какво е добре да знаем

Коклюш - какво е добре да знаем
Коклюшът е заболяване, което медицината познава много добре. За него не ...

Мазнините по тези части на тялото вещаят по-висок риск от деменция и паркинсон

Мазнините по тези части на тялото вещаят по-висок риск от деменция и паркинсон
Увеличаването на броя на невродегенеративните заболявания, като алцхаймер и паркинсон, предизвиква ...