Увеличаването на броя на невродегенеративните заболявания, като алцхаймер и паркинсон, предизвиква все по-голяма загриженост в световен мащаб. Изследванията показват, че затлъстяването може да увеличи риска от развитие на тези заболявания.
Ново проучване подчертава, че разположението на излишните мазнини, по-специално в горната част на ръцете и корема, може да окаже значително влияние върху този риск. Броят на хората с невродегенеративни заболявания се увеличава бързо. Анализ от 2022 г. предвижда, че до 2050 г. около 153 милиона души в света ще живеят с деменция, пише zdrave.to.
Болестта на Паркинсон, второто най-често срещано невродегенеративно заболяване, е засегнала над 6 милиона души през 2016 г., което е повече от два пъти повече от 1990 г.
Въпреки че по-дългата продължителност на живота допринася за това увеличение, други фактори, като затлъстяването и липсата на активност, също повишават риска. Поддържането на здравословно тегло и редовните физически упражнения могат да намалят риска както от деменция, така и от болестта на Паркинсон.
Неотдавнашно проучване, в което са използвани данни от британската биобанка, установи, че наднорменото тегло оказва значително влияние върху риска от невродегенеративни заболявания.
Публикувано в „Neurology“, проучването показва, че мазнините в областта на корема и горната част на ръцете увеличават риска от заболявания, като алцхаймер и паркинсон, докато увеличената мускулна маса може да го намали. От друга страна, по-високата костна плътност и разпределението на мазнините в краката намаляват риска, а високата мускулна сила осигурява защита.
Райън Глат, треньор по мозъчно здраве, който не е участвал в проучването, подчертава, че макар проучването да е обширно, то остава наблюдателно и включва предимно бели участници, което ограничава възможността за обобщаване.
В проучването са анализирани данни от 412 691 души в продължение на девет години. През този период 8224 участници са развили невродегенеративни заболявания, предимно болестта на Алцхаймер.
Проучването потвърждава предишни констатации, че увеличаването на чистата мускулна маса може да намали риска от невродегенеративни заболявания. Подобрената митохондриална функция в мускулите може да допринесе за тези ползи.
Авторът на изследването Хуан Сонг подчерта значението на подобряването на телесния състав за намаляване на риска от заболявания.
Целенасочените интервенции за намаляване на мазнините в областта на торса и ръцете, като същевременно се насърчава развитието на мускулите, могат да бъдат по-ефективни от общия контрол на теглото.
Тези открития потвърждават значението на поддържането на здравословно тегло за здравето на мозъка. Упражненията, диетата и контролът на теглото могат да помогнат за намаляване на риска от невродегенеративни заболявания. Въпреки че прякото въздействие на тези интервенции върху риска от невродегенерация не е напълно установено, те се препоръчват като част от по-широки здравни стратегии.
Източник: fakti.bg