Над 4 милиона фармацевти отбелязват Световния ден на фармацевтите

На 25 септември всяка година отбелязваме Световният ден на фармацевтите и значимостта на професията на магистър-фармацевтите. Как отбелязват празника у нас попитахме маг.-фарм. Димитър Коцев, председател на Управителния съвет на Регионална фармацевтична колегия София-столична, и маг.-фарм. Венелин Сапунаров, член на Съвета на Международната федерация по фармация (FIP).

Г-н Коцев, честит празник!

-Благодаря! Честит празник на всички магистър-фармацевти! Желая на колегите на първо място да се чувстват ценени като медицински специалисти, да продължават неуморно да се трудят в благородното поле на фармацията, да бъдат все така професионалисти и да продължават да се грижат за здравето и благополучието на българското общество. Нека знаят, че са незаменими експерти по лекарствата и че са сред най-доверените специалисти според международни проучвания.

Как отбелязвате Световния ден на фармацевтите?

Тази година отбелязваме 25 септември под надслов: „Магистър-фармацевтите посрещаме глобалните здравни нужди“ и подчертаваме, че магистър-фармацевтите сме неразделни членове на здравните системи и имаме жизненоважна роля за задоволяване на здравните нужди. На първо място, осигуряваме достъп до основни лекарства и тяхната оптимална употреба, но също така използваме своя опит, за да допринесем значително за грижата за пациентите и общественото здраве. На много места фармацевтите сме първата точка за контакт за здравни съвети и първични здравни грижи, особено в условия с ограничени ресурси в здравеопазването. Ние помагаме за предотвратяване на заболявания (напр. чрез прилагане на ваксинации); провеждане на здравен скрининг, обучаване на пациентите и помагане за подобряване на здравната грамотност; ние подкрепяме кампании за обществено здраве, участваме в изследванията и разработването на нови лекарства, ръководим лекарствената безопасност и гарантираме, че антибиотиците се използват само когато е необходимо; ние се застъпваме за промени в политиката на здравеопазването, които да водят до по-добри здравни резултати. И както беше показано по време на пандемията от COVID-19, фармацевтите сме в челните редици за справянето с глобалните здравни кризи.

За да популяризираме темата на Световния ден на фармацевтите от РФК София-столична подготвихме плакати, които могат да се видят в аптеките в София. Разпространихме информацията за темата на Деня върху специално подготвени брандирани хартиени пликове за лекарства, които достигат до пациентите чрез аптеките и магистър-фармацевтите. Надяваме се, че с това обществото ще знае повече за ролята на магистър-фармацевтите за здравната система и подобряване на здравето на хората.

Защо се противопоставяте на разкриването на автомати и вендинг машини за лекарства извън аптеките?

С това се обезсмисля професията ни и се застрашава живота и здравето на хората. Убедени сме, че с това няма да се подобри достъпът до лекарства, а ще се повиши самолечението и могат да настъпят тежки последици, за които виновни няма да има. Законотворците си играят със здравето на хората, принизявайки лекарствата до обикновена стока, до която всеки да има свободен достъп. Лекарствата не са кафе, което да си купиш от вендинг, напротив има безброй регулации с цел опазване живота и здравето на хората. Неслучайно професията ни е регулирана и сме санкционирани дори за технически грешки от множество институции. А също така и в момента има вендинг машини, които са прикрепени към аптека, за да може да има контрол от магистър-фармацевт и да се намалят рисковете. Поради всичко това ако въведат навсякъде автомати и вендинг машини за лекарства, предлагаме да отпаднат всички регулации за аптеките и магистър-фармацевти. Ако ще се либерализира пазара на лекарствата, нека това да е за всички участници, а не за автомати и вендинг машини – всичко да е либерализирано, докато за магистър-фармацевтите и аптеките да има множество регулации, изисквания, срокове, такси и глоби.

Какво прави магистър-фармацевтите незаменими медицински специалисти?

Магистър-фармацевтите сме единствените медицински специалисти, които могат да отпускат лекарства по лекарско предписание. Ние знаем кога едно лекарство е полезно и кога може да ви навреди. Знаем всичко за лекарствата – от създаването на молекулата до отпускането им в аптеката, производство, доставка, дозиране и още много. Магистър-фармацевтите можем да предотвратим лекарствени взаимодействия, да окажем фармацевтични грижи и при необходимост да ви насочим към лекар. Благодарение на нас лекарствата достигат до подходящия пациент в точната доза в правилния момент. Всичко това не може да бъде изпълнено от машина или автомат.

Какво Ви дава тази увереност?

Нашият образователен ценз ни прави уверени. Магистър-фармацевтите завършваме медицински университети задължително със степен „магистър“ заедно с лекарите и денталните лекари, а аптеката е здравно заведение. Магистър-фармацевтите се подготвяме за приемни изпити по специалността няколко години, полагаме писмени изпити по биология и химия, след което се обучаваме над 5 години и имаме задължителен стаж в аптека, накрая полагаме държавни изпити. Учим над пет години, защото материята е сложна и важна, а за по-малко време не би могъл да се усвои изучавания материал, който е важен за общественото здраве. След дипломирането ни повечето колеги специализират различни специалности, завършват докторантури. Освен това магистър-фармацевтите сме задължени със закон ежегодно да преминаваме различни форми на продължаващо обучение, за да осъвременяваме знанията и уменията си и да бъдем още по-полезни на обществото и здравната система.

Г-н Сапунаров, честит празник! Какво цели кампанията на FIP за Световния ден на фармацевтите?

Благодаря и честит празник на всички колеги, които отговорно и всеотдайно всеки ден дават всичко от себе си, за да се грижат за здравето на обществото!

Кампанията на FIP за Световния ден на фармацевтите е средство професията ни да отпразнува и да разгласи приноса, който имаме за по-доброто здраве по света. Това също е възможност да подчертаем нашия по-нататъшен потенциал за подобряване на глобалното здраве. В отбелязването на Деня се включват над 4 милиона фармацевти от около 190 държави и територии и всички напомняме на лицата, вземащи решения, и на обществеността как ролята на фармацевтите в задоволяването на здравните нужди остава решаваща за изграждането на по-здрави общности навсякъде.

Това е така, защото благодарение на фармацевтите, имаме жизненоважни здравни услуги. Да бъдеш разположен в сърцето на общността, с експертни знания, дълго работно време и предоставяне на широка гама от услуги, означава, че аптеките са ключови за осигуряване на достъпа до здравеопазване. Благодарение на преподавателите по фармация имаме квалифицирана фармацевтична работна сила, готова да посрещне здравните нужди на обществото. Благодарение на фармацевтичните учени пък имаме важни лекарства и ваксини, от които хората се нуждаят. С всичко това професията ни постига много за подобряване на здравето и качеството на живот. Световният ден на фармацевтите, иницииран от FIP, е възможност да отпразнуваме тези успехи, но и да защитаваме стойността на нашата професия и допълнителния потенциал за посрещане на здравните потребности и справяне със здравните предизвикателства.

В навечерието на 25 септември защо вендинг машините и автоматите за лекарства са проблем за магистър-фармацевтите? Има ли такива в Европа и по света?

Вендинг машините и автоматите не са решение на проблемите. Напротив, ще създадат нови такива. Вече има вендинги, които са разположени към аптеките, но не са свободно разпръснати, заради рисковете за здравето на хората. Хранителни добавки и витамини пък се продават неограничено, дори на бензиностанциите. За разлика от тях лекарствата не се продават, а се отпускат. Лекарствените продукти не са обект на желание за покупка, те са необходимост, без която даден човек едва ли може, поради влошаване на здравето, при което отпускането им е от високо обществено значение, тъй като крие риск за опазването на живота и здравето на хората. А магистър-фармацевтът е този, който може да подобри здравето и да предотврати рискове за живота на хората, злоупотреби с лекарства и вреди при самолечение. Учим над 5 години, за да помагаме на хората и преди всичко да не им вредим, а се предлага една машина да ни замени. Кой ще носи отговорността, ако пациента си вземе лекарство от машината, но то е вредно за него, кой ще го насочи към лекар, кой ще предотврати лекарствени взаимодействия, кой ще предупреди пациента за възможни нежелани реакции? Доста наивно се гледа на проблема и се предлагат популистки решения. Дали няма определен финансов интерес зад предлаганата промяна? Политиците забравят, че лекарствата без рецепта действат върху даден симптом, но не премахват болестта. Предлаганите проблеми ще са прецедент в ЕС.

В Европа и по света не могат да се видят вендинг машини извън аптеките, още по-малко да се отпускат в тях лекарства по лекарско предписание, защото в предложенията не е посочено, че се отнасят само за лекарства, които не са по лекарско предписание. Нещо повече по света аптеките се превръщат в центрове на профилактика и здравен скрининг. Държавите и правителствата инвестират средства за такива дейности в аптеките, защото са осъзнали ролята на аптеките и магистър-фармацевтите за обществото и че така могат да бъдат решени множество проблеми. Също така професията ни и аптеките са едни от най-регулираните, а със свободното въвеждане на вендинги и автомати се либерализира пазара, това ще доведе до неравно третиране на аптеките и вендингите – за едните ще има множество регулации, а за другите – не. Това да са в регистър няма да бъде реална регулация.

Как се променя ролята на фармацевтите по света?

Фармацевтичната професия допринася много за подобряване на здравето и благосъстоянието по света. От предписване на профилактични лечения за ХИВ в Бразилия и ваксиниране на деца в Южна Африка до подпомагане на пациенти в Ливан да се справят с диабета и обучение за отпадъците от лекарства в Холандия, колегите по целия свят допринасят за обществото. По много и разнообразни начини всеки ден фармацевтичната професия отговаря на здравните нужди.

Каква е ролята на фармацевтите за ваксинациите и първичната здравна помощ?

Според глобален доклад на Международната федерация по фармация (FIP) ваксинирането чрез аптека вече е разрешено в най-малко 56 държави. Докладът подчертава, че в 26 държави (49%) фармацевтите вече са упълномощени да предписват определени ваксини за прилагане в сравнение със само седем през 2020 г. Освен това 64 държави съобщават за достъп до обучение на фармацевти за ваксиниране в сравнение с 12 през 2016 г.

Относно първичната здравна помощ – въпреки значителния напредък във фармацевтичната практика, твърде много хора все още възприемат аптеките като търговски предприятия, а не като места за предоставяне на здравни грижи. Това е пречка пред фармацевтите да предоставят услугите, които са обучени да предоставят и от които здравните системи и общности отчаяно се нуждаят. Професията ни доказа своята отдаденост към здравето на обществото по време на пандемията от COVID-19 и е време за по-голям тласък за повече професионално признание и допълнителните аптечни услуги, които вървят заедно с това. Универсалното признаване на уникалното място на фармацевтичната професия в първичната здравна помощ би довело до подобрени грижи за пациентите, подобрен достъп до здравни услуги, по-добро сътрудничество с други здравни професии, намалени разходи за здравеопазване, професионално израстване и ново овластяващо законодателство и политики.

Източник: fakti.bg





Трите най-големи рискови фактора за развитие на деменция

Трите най-големи рискови фактора за развитие на деменция
Консумацията на алкохол, смогът и диабетът са трите най-големи рискови фактора ...

Хората над 50 г. трябва да забравят за това месо

Хората над 50 г. трябва да забравят за това месо
Все повече хора обръщат внимание на здравословното хранене и отчитат, че ...

4 лесни начина да регулираме нивата на кръвна захар

4 лесни начина да регулираме нивата на кръвна захар
Признатият експерт в храненето Джеси Инчауспе в своята книга "Глюкозната революция", ...

Вредни ли са имитиращите млечни продукти за здравето?

Вредни ли са имитиращите млечни продукти за здравето?
В последните години пазарът ни е залят с фалшиво сирене и ...

Кофеинът е полезен за сърцето и метаболизма

Кофеинът е полезен за сърцето и метаболизма
Изследователи от медицинския колеж Soochow към едноимннвия в Китай установиха, че ...

ИСУЛ получи дихателен апарат от най-ново поколение

ИСУЛ получи дихателен апарат от най-ново поколение
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" е първата болница в България, която ...

Безплатни прегледи за диабет

Безплатни прегледи за диабет
Кампанията „КОД: Превенция – Сега е време, за да имаш време“ ...

На Острова започва ваксинация на възрастни и бременни срещу нов вирус

На Острова започва ваксинация на възрастни и бременни срещу нов вирус
Лятото върви към края си, а с него идва и подготовка ...

24 октомври – Международен ден за борба с полиомиелита

24 октомври - Международен ден за борба с полиомиелита
На 24 октомври отбелязваме Световния ден за борба с полиомиелита. Ротари ...