Опасна тенденция: Операции за смяна цвета на очите набират популярност

Изглежда, че няма граници на нещата, които хората са готови да направят, за да постигнат перфектния си външен вид. Независимо дали става дума за инжектиране на собствена мазнина в задните части, избелване на зъбите и поставяне на импланти или премахване на ленти от кожата на главата и поставянето им отново, за да се лекува плешивост.

Независимо колко рискови са тези козметични процедури, винаги се намират хора, които са готови да платят цената им.

Някои хора вече дори се подлагат на процедури за трайна промяна на цвета на очите си, съобщи Science alert, предава БГНЕС.

Това може да стане по различни начини – например чрез поставяне на импланти за промяна на външния вид на ириса, татуиране на ириса или лазерна депигментация.

Въпреки че тези процедури могат да осигурят желания от хората външен вид, те също така са свързани с множество рискове и усложнения, едно от които е слепотата. Ирисът е цветният пръстен, който обгражда зеницата. Той е колкото сложен, толкова и красив.

Състои се от два слоя гладка мускулатура която не можем да контролираме. Тези мускули отговарят за свиването и разширяването на размера на зеницата и ириса, за да контролират количеството светлина, което влиза в окото. Тези мускули също така предпазват чувствителните рецепторни клетки в окото от трайно увреждане.

Ирисът има и два пигментни слоя, съдържащи меланин, които определят цвета на очите ви. Съществуват шест основни признати цвята: кафяв, кехлибарен, лешников, зелен, син и сив.

Ако имате много пигмент в двата слоя, очите ви ще бъдат с по-тъмен цвят – например кафяв, който е най-разпространеният цвят на очите (среща се при около 80% от населението на света).

Ако имате по-малко пигмент в предния слой, ще имате лешникови или зелени очи (най-редките цветове, които се срещат само при 2% от населението). Тези, които имат малко или никакъв меланин в предния слой, ще имат сини или сиви очи.

Смяната на цвета на очите – отстраняване на проблема или създаване на такъв?

Операциите на очите, особено на ириса, не са нещо ново. Операциите на очите при катаракта датират от V в. пр.н.е., а оцветяването на белезите по очите е познато от над 2000 години.

До последните години операциите се извършваха с цел реконструкция на ириса или отстраняване на дефект. Сега обаче козметичните процедури за трайна промяна на цвета на ириса започват да стават все по-разпространени. Кератопигментацията е пример за една от тези процедури. В роговицата (прозрачният защитен слой на очната ябълка) се правят поредица от малки разрези с игла. В този слой се вкарват пигменти, за да се промени трайно. Тази техника датира от преди хиляди години, като са били изпробвани различни пигменти, включително сажди.

По подобен начин използването на лазери за отстраняване на пигмент от външния слой на ириса може да промени кафявите очи в светлосини или сиви. Процедурите за депигментация се извършват чрез изгаряне на пигмента и клетките, които го създават, с помощта на лазер.

Тази техника може да се използва само за преминаване от по-тъмни към по-светли очи и няма да работи при хора, които искат да преминат в обратната посока. Това е така, защото в момента не е възможно да се добави или нанесе повече меланин в ириса, ако той вече отсъства или не е много голям.

Първоначално депигментацията е разработена за лечение на очна дермална меланоза – състояние, при което пигментните клетки не мигрират там, където трябва, което води до потъмняване на други части на окото (например бялото).

Това състояние може да изисква няколко цикъла на лечение, но обикновено е трайно, както и козметичните промени.

Както при кератопигментацията, така и при лазерната депигментация съществува значителен риск от инфекция, тъй като се засягат най-външните слоеве на окото.

Тези процедури могат да причинят и чувствителност към светлина и промени в зрението – включително слепота, изтъняване и перфорация на роговицата, глаукома и катаракта. Някои пациенти, на които са правени процедури за кератопигментация, дори се оплакват, че са изпитвали болка в очите по време на процедурите с магнитно-резонансна томография.

Друга процедура, която някои хора използват, за да променят цвета на очите си, е поставянето на силиконови импланти в очите.

Един от моделите на Instagram, на когото е направена тази процедура, е преживял значителни усложнения, които са я оставили със зрението на 90-годишна жена – загубила е 50% от зрението си на едното око и 80% на другото. Други също са съобщили за подобни усложнения.

Тези импланти носят висок риск от инфекция и други усложнения – като например промяна на формата на окото и начина, по който течността в окото оказва натиск върху зрителния нерв. Тъй като този нерв контролира зрението, при неговото притискане може да настъпи слепота.

Няма достатъчно доказателства в подкрепа на използването на която и да е от тези процедури от козметична гледна точка. Както при много други неща, които се правят по козметични причини, краткосрочната печалба ви подготвя за потенциална дългосрочна болка. Дори когато тези процедури се използват за лечение на медицински състояния, се съобщава за усложнения.

Дългогодишен и безопасен начин за промяна на цвета на очите си остава използването на предписани цветни контактни лещи.

Източник: fakti.bg





Учени предлагат затлъстяването да не се определя само от индекса телесна маса

Учени предлагат затлъстяването да не се определя само от индекса телесна маса
Световни експерти предлагат нов метод за диагностика и дефиниране на затлъстяването, ...

Менопаузата може да влоши здравето на зъбите

Менопаузата може да влоши здравето на зъбите
Горещите вълни, нощните изпотявания, увеличаването на теглото и промените в настроението ...

Доц. Ангел Кунчев: 480 000 са хората с поставена противогрипна ваксина

Доц. Ангел Кунчев: 480 000 са хората с поставена противогрипна ваксина
Всяка година повишаваме броя на закупените противогрипни ваксини. И сега има ...

Витамин D и калций може да бъде опасна комбинация за по-възрастните жени

Витамин D и калций може да бъде опасна комбинация за по-възрастните жени
Анализ на данни от проучване на „Инициатива за женско здраве“ установи, ...

12 ноември – Световен ден за борба с пневмонията

12 ноември - Световен ден за борба с пневмонията
На 12 ноември се отбелязва като Световен ден за борба с ...

Могат ли добавките с магнезий да намалят стреса и тревожността?

Могат ли добавките с магнезий да намалят стреса и тревожността?
Напоследък магнезият привлича голямо внимание като потенциално средство за лечение на ...

Патладжанът и неговите ползи за здравето

Патладжанът и неговите ползи за здравето
Лятото може и да отминава, но не и някои храни, които ...

7 доказани ползи за здравето от пиенето на много вода

7 доказани ползи за здравето от пиенето на много вода
Хидратацията е изключително важна за цялостното здравословно състояние, а по време ...

Многобройните ползи за здравето от пиенето на боза

Многобройните ползи за здравето от пиенето на боза
У нас и по нашите географски ширини сме добре запознати с ...

Признаци, че на тялото ви му липсват ценни витамини

Признаци, че на тялото ви му липсват ценни витамини
Витамините и минералите, които приемаме чрез храната са важни компоненти за ...