Нисковъглехидратните диети може да предизвикат диабет

Популярните диети, които са свръхфокусирани върху ограничаването на въглехидратите, като кето диетата, може да причинят повече вреда, отколкото полза в дългосрочен план.

Придържането към хранителен план с ниско съдържание на въглехидрати може да помогне на някои с диабет да управляват теглото и нивата на кръвната си захар, но ново проучване от Австралия поставя под въпрос дългосрочната ефективност и безопасност на този подход за тези без диабет.

Ако рафинираните захари и нишестета не се заменят с правилните храни, 17-годишният анализ показва, че диетата с ниско съдържание на въглехидрати всъщност може да увеличи риска от диабет тип 2.

„Здравословната диета е крайъгълен камък за превенцията и управлението на диабет тип 2,“ пишат изследователи от университета Монаш и университета RMIT, които ръководят проучването. „Въпреки това, типът диета, препоръчана за превенция, може да се различава от диетата, препоръчана за лечение на диабет тип 2.“

За да проучи тази възможност, екипът от изследователи прегледа здравните данни на близо 40 000 жители на Мелбърн, които са били вербувани между 1990 и 1994 г. Социално-икономическата, здравна и хранителна информация на групата е събрана в началото на изпитването и отново при проследяване, някъде между 1995 и 1998 г. и между 2003 и 2007 г.

Всеки участник получи резултат с ниско съдържание на въглехидрати, който не се основава на абсолютното количество въглехидрати, които докладват, че ядат редовно, а на относителното количество въглехидрати, които приемат, в сравнение с мазнините и протеините.

Тези, които са попаднали в първите 20 процента, са получили около 38 процента от енергията си от въглехидрати.

Междувременно тези, които са попаднали в долните 20 процента, получават около 55 процента от енергията си от въглехидрати.

В крайна сметка, хората от първата група, която е изключила най-много въглехидрати, е била с 20 процента по-вероятно да развият диабет тип 2 в хода на проучването, отколкото тези, които са изключили най-малко въглехидрати. Нещо повече, по-голямата част от този риск се обяснява с висок ИТМ (индекс на телесната маса).

Констатациите предполагат, че диета с ниско съдържание на въглехидрати може да доведе до наддаване на тегло в дългосрочен план, вероятно увеличавайки риска от развитие на метаболитно заболяване.

Това може да се дължи „главно на високото съдържание на мазнини в диетата (особено ненаситени мазнини),“ заключават изследователите в Австралия.

Тези, които съобщават, че ядат най-малко въглехидрати в проучването, са склонни да консумират по-малко фибри и да ядат повече протеини и мазнини от тези, които ядат най-много въглехидрати. Това предполага, че фокусирането само върху въглехидратите не е достатъчно. „Други диетични продукти също трябва да се имат предвид,“ екипът спори.

Тяхното проучване се присъединява към няколко други, които наскоро поставиха под въпрос целесъобразността на кето диета, която насърчава модел на хранене с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини.

Например, анализ, публикуван по-рано тази година, установи тревожна връзка между кето диетата и по-високия риск от сърдечни заболявания, инсулт, диабет тип 2 и синдром на раздразнените черва.

Строги доказателства сочат, че добре балансираната диета е един от най-добрите начини за предотвратяване на метаболитни заболявания – а това означава да се уверите, че диетата е, добре, балансирана.

Премахването от диетата на рафинирани захари и нишестета е добре, но ако тези въглехидрати се заменят с наситени мазнини, тези нови открития предполагат, че това може да създаде съвсем друг проблем.

Проучването е публикувано в Diabetes & Метаболитен синдром: Клинични изследвания & Отзиви.

Източник: fakti.bg





Проф. Ива Христова: Възможно е да сме достигнали пика на грипа

Проф. Ива Христова: Възможно е да сме достигнали пика на грипа
Твърде възможно е да сме достигнали пика на грипа и да ...

Специализиран Женски Кардиологичен Център ще има в болница „Лозенец“

Специализиран Женски Кардиологичен Център ще има в болница
УМБАЛ "Лозенец" обяви разкриването на Женски Кардиологичен Център, първият по рода ...

1 яйце седмично и 300 грама месо: как да се храним

1 яйце седмично и 300 грама месо: как да се храним
По едно яйце на седмица и 300 грама месо, което се ...

Как да балансирате хормоните с натурални средства

Как да балансирате хормоните с натурални средства
Ако преди години сте се интересували от последните модни тенденции, то ...

Скритите опасности на липсата на сън и влиянието върху здравето и ефективността

Скритите опасности на липсата на сън и влиянието върху здравето и ефективността
Имате ли трудности със заспиването ? Събуждате ли се през нощта ...

Учени разработиха диета против стареене

Учени разработиха диета против стареене
Учени от Университета на Южна Калифорния установиха, че диета, имитираща гладуване, ...

Суперхрани, които забавят стареенето след 40 г.

Суперхрани, които забавят стареенето след 40 г.
Стареенето може да бъде красиво нещо и в крайна сметка е ...

Какво да ядем и да пием, докато сме болни и настинали?

Какво да ядем и да пием, докато сме болни и настинали?
В сезона на настинките и грипа е по-важно от всякога да ...

Кои храни помагат за здрав имунитет през есента

Кои храни помагат за здрав имунитет през есента
Есента е период на застудяване и повишен риск от настинки. Но ...

Д-р Иван Маджаров: Все по-трудно става да набавим нови кадри

Д-р Иван Маджаров: Все по-трудно става да набавим нови кадри
Още година заплатите на медиците да останат без увеличение. Това е ...