Ваньо Митев: Лечението на COVID-19 с бромхексин и колхицин е успешно

Академик Митев не се е отказал от борбата си в нашите болници да бъде въведен метод за лечение на коронавирус, който е евтин

Реалният брой на починали от COVID-19 в България може да бъде далеч по-висок от официално съобщаваните данни, предупреждава академик Ваньо Митев. В интервю за „Труд news“ той изразява своите опасения и разкрива подробности около собствената му борба за внедряване на по-ефективни и евтини методи за лечение на заболяването.

Академик Ваньо Митев, известен български учен и специалист по биохимия, твърди, че броят на смъртните случаи, свързани с коронавируса, е многократно по-голям от официално обявените данни. Според него, реалният брой на починалите може да се умножи поне по 30, като част от тях се отчитат като случаи на пневмония или други диагнози. Митев подчертава, че COVID-19 не е изчезнал и че вълната от заболяването продължава, въпреки че настоящият омега вариант е по-малко смъртоносен.

Колхицинът – ефективна и евтина алтернатива

Митев е категоричен, че колхицинът, медикамент използван от десетилетия за лечение на различни заболявания, е ефективен в борбата срещу усложненията на COVID-19. В своите публикации, академикът описва положителните резултати от лечението на над 795 пациенти, включително и случай на 101-годишен пациент, излекуван благодарение на високи дози колхицин. В своя статия, публикувана на 16 този месец, той критикува Световната здравна организация (СЗО) и големите фармацевтични компании за игнорирането на този медикамент.

Скептицизъм и политическо бездействие

Въпреки положителните резултати от изследванията му, Митев среща сериозна съпротива. Той критикува настоящото ръководство на Министерството на здравеопазването и медицинската общност в България за липсата на подкрепа. Академикът настоява за свикване на Консултативния съвет към здравното министерство, но твърди, че сегашният ресорен министър проф. Христо Хинков избягва темата. Според Митев, фармацевтичната индустрия пречи на внедряването на евтини и ефективни лекарства като колхицин и бромхексин, защото това би нарушило огромните им печалби.

Критика към големите фармацевтични компании и СЗО

Митев не се свени да критикува СЗО и големите фармацевтични компании, обвинявайки ги в пропускане на възможността да спасят милиони животи. Той подчертава, че при използване на по-високи дози колхицин, резултатите са значително по-добри от тези, постигнати с антивирусни медикаменти, като Paxlovid, който според Митев е „пълен провал“.

Академик Митев е убеден, че неговите публикации, подложени на рецензия от над 30 анонимни чуждестранни рецензенти, ясно доказват ефективността на колхицина. Той изразява съжаление, че въпреки научната му дейност и подкрепата на медицинския университет в София, липсва държавна политика за прилагане на тези методи.

Академик Ваньо Митев е роден през 1954 г. в Русе. Завършил е Френската езикова гимназия в София, след това Медицинска академия в София. Бил е редовен аспирант. Професор е в Катедрата по биохимия на Медицинския университет в София от 1998 г. – най-младият професор тогава в медицинските среди. Специализирал е във Франция от 1991 до 1994 г. Бил е заместник-декан, заместник-ректор, 2 мандата ректор на Медицинския университет в София и два мандата председател на Съвета на ректорите в България. В момента е председател на общото събрание на Медицинския университет в София. През май 2015 г. е избран за академик. Почетен гражданин на Русе, Враца, Мизия и Горна Малина.

Източник: fakti.bg





Лесен начин да намалим апетита си

Лесен начин да намалим апетита си
Всички знаем, че някои храни ни засищат повече от други, но ...

Всяко трето българче между 5 и 18 г. е с наднормено тегло

Всяко трето българче между 5 и 18 г. е с наднормено тегло
Всяко трето дете у нас на възраст между 5 и 18 ...

Как да се справим с упоритите подкожни мазнини

Как да се справим с упоритите подкожни мазнини
Прекомерното натрупване на мазнини води до много проблеми както за физическото, ...

Какво се случва с тялото, ако ядем овесени ядки всеки ден?

Какво се случва с тялото, ако ядем овесени ядки всеки ден?
Овесената каша може да направи чудеса за тялото ви, да ви ...

24 са новите случаи на коронавирус у нас

24 са новите случаи на коронавирус у нас
24 са новите случаи на коронавирус у нас за последното денонощие ...

От колко протеин се нуждаете всеки ден?

От колко протеин се нуждаете всеки ден?
Един хранителен елемент, който продължава да е в центъра на вниманието ...

5 храни, които всяка жена трябва да включи в менюто си

5 храни, които всяка жена трябва да включи в менюто си
Здравословното хранене е ключът към доброто здраве, особено за жените. Женските ...

Преминаването към лятното часово време крие риск за здравето

Преминаването към лятното часово време крие риск за здравето
Лятното часово време може да предизвика усещане за умора и дори да навреди на здравето, съобщи АП ...

Пролетните зеленчуци: Изобилие от вкус и ползи за здравето

Пролетните зеленчуци: Изобилие от вкус и ползи за здравето
С настъпването на пролетта, нашите пазари и градини се преливат от ...

Тиквени семки – 5 ползи за здравето, които не бива да пренебрегваме

Тиквени семки - 5 ползи за здравето, които не бива да пренебрегваме
Тиквените семки, макар и малки по размер, са истинска здравословна съкровищница ...