Кога дините и пъпешите могат да бъдат опасни за здравето ни?

За да получите максимална полза и удоволствие от хапването на сладки дини и пъпеши през лятото, трябва да бъдете отговорни и предпазливи. Само компетентен подход към подбора и съхранението на тези пъпеши ще помогне да се избегнат възможни рискове за здравето, предупреждава jenata.blitz.bg.

Началото на горещите летни месеци винаги ни радва с възможността да се насладим на сочните и освежаващи плодове, а най-предпочитани безспорно са дините и пъпешите. Не всички партиди от тези зеленчуци обаче са безопасни за здравето ни. Здравни експерти предупреждават: ако ги изберете неправилно, съществува риск да навредите на тялото.

Според препоръките на експертите най-благоприятният период за закупуване на тези плодове е края на юли – началото на август. Именно през този период от време пъпешите успяват да достигнат естествена зрялост и да натрупат оптималното количество хранителни вещества.

Не всички производители обаче се придържат към принципите на здравословен и отговорен подход към отглеждането на дини и пъпеши. Някои от тях прибягват до различни трикове, за да ускорят узряването на реколтата и да увеличат нейния обем.

По-специално, фермерите могат да „прехранват“ културите, особено с азотни торове. Такива мерки наистина ви позволяват да получите плодове по-рано от обикновено и да постигнете по-големи размери. Но това има обратна страна – прекомерното насищане с торове води до натрупване на повишени количества нитрати в кората и пулпата.

Концентрацията на тези вредни вещества зависи от много фактори – условия на отглеждане, режим на поливане, време за прибиране на реколтата и др. И колкото по-рано дините и пъпешите стигнат до рафтовете, толкова по-високо е съдържанието на нитрати в тях.

Междувременно тези химични съединения могат да се трансформират в човешкото тяло в токсични нитрити. Такива вещества имат отрицателен ефект върху кръвта, пречат на нейната способност да пренася кислород. В резултат на това може да се развие кислородно гладуване на тъканите и сериозни усложнения.

Особено уязвими от подобни последствия са децата, както и хората с хронични заболявания на сърдечно-съдовата, дихателната и отделителната системи. За тях консумацията на пъпеши, съдържащи големи количества нитрати, може да представлява сериозна опасност.

Затова експертите силно препоръчват дините и пъпешите да се купуват между края на юли и началото на август. По това време плодовете имат време да достигнат естествена зрялост и да натрупат по-малко вредни вещества.

Разбира се, не може да се изключи напълно възможността през високия сезон на пазара да навлязат некачествени продукти. Но шансовете за закупуване на партиди с високо съдържание на нитрати ще бъдат много по-ниски, отколкото при закупуване на ранни или късни пъпеши.

Освен избор на оптимален период, експертите съветват потребителите внимателно да преглеждат плодовете преди покупка. Трябва да се обърне внимание на целостта на кората, липсата на видими повреди и признаци на презряване. Само интегрираният подход към избора на дини и пъпеши ще ви помогне да защитите здравето си и да се насладите на техния освежаващ вкус.

Освен това в сезона на пъпешите е важно да се спазват правилата за съхранение и консумация на тези плодове. Например, експертите препоръчват нарязаните дини и пъпеши да не се оставят на стайна температура за дълги периоди от време, за да се предотврати развитието на бактерии.

Източник: fakti.bg





Известна настолна игра има положителен ефект върху психичното здраве

Известна настолна игра има положителен ефект върху психичното здраве
Настолната игра Dungeons and Dragons (D&D) може да повлияе положително върху ...

Периодичното гладуване подобрява здравето на червата и помага в отслабването

Периодичното гладуване подобрява здравето на червата и помага в отслабването
Ново проучване на Държавният университет в Аризона показва, че хората, които ...

Не живейте близо до барове и заведения, вредно е за здравето

Не живейте близо до барове и заведения, вредно е за здравето
Изследователи от университета Тулейн в САЩ са установили, че животът в ...

Недостигът на витамин D води до неврологични заболявания при новородените

Недостигът на витамин D води до неврологични заболявания при новородените
Недостигът на витамин D при бременни жени може да увеличи риска ...

Учени откриха начин за справяне с мигрената

Учени откриха начин за справяне с мигрената
Учените откриха нов мозъчен път, който играе роля в предизвикването на ...

4 подправки, които горят мазнини

4 подправки, които горят мазнини
Какво е храната без подправки? Безвкусна, безинтересна, лишена от влиянието си ...

Нова опасност – зомби вирус от Сибир

Нова опасност - зомби вирус от Сибир
Затоплянето на климата може да доведе и до неочаквани последствия. Учени ...

6-те най-здравословни семена

6-те най-здравословни семена
Семената съществуват от милиони години и служат като основа на растителния ...

Кардиолог даде ценен съвет за ефективно сваляне на кръвното налягане

Кардиолог даде ценен съвет за ефективно сваляне на кръвното налягане
Кардиологът Мартин Холе, директор на Центъра за превантивна и спортна медицина ...

Криза за педиатри

Криза за педиатри
Остра липса на педиатри в Югозападна България. В Благоевградска и Кюстендилска ...