До 15 години Африка ще остане единственият континент с положителен прираст, а във всички останали континенти населението ще бъде застаряващо и с все повече болести. Държавите ще увеличават прогресивно разходите си за здравеопазване, ако спешно не вземат мерки за превенция на редица диагнози, свързани с вредните навици на хората. Всеки ден по света се харчат близо 15 млрд. долара за здравни разходи, което нарежда борбата с болестите на населението на първо място. Диагнозите, свързани с тютюнопушене, алкохол, нездравословно хранене и липса на движение, са сред първите причини за смърт в глобален мащаб.
Това стана ясно по време на научната дискусия „Градация на инструментите за ограничаване на тютнопушенето“, организирана от Международната асоциация за контрол на тютюнопушенето и намаляване на вредата, на която експертите обсъдиха мерки за справяне с проблема.
42 млн. души по света умират всяка година от болести, свързани с рисковото си и нездравословно поведение. Най-много жертви взимат цигарите – 8,2 млн. души всяка година, в които влизат и пасивните пушачи. Прекомерната употреба на сол води до фатален изход за 4,1 млн. души, а тази на алкохол е причина при 3,3 млн. човека годишно. 1,6 млн. губят живота си от от диагноза, свързана с липсата на движение. Почти 18 млн. души, страдащи от сърдечно-съдови заболявания и 9,3 млн. от онкологични, също попадат в черната медицинска статистика. Те, заедно с респираторните заболявания (4 млн. жертви) също са диагнози, които са пряко свързани с тютонопушенето.
„В държавите с високи приходи нездравословните навици и рисковото поведение на хората са причина за повече от 90% от хроничните заболявания“, каза проф. Анджей Фал, председател на полското Общество за обществено здраве и ръководител на Отделението по алергология, белодробни и вътрешни болести на Централната клинична болница във Варшава.
Ако има превенция, целенасочени мерки в подкрепа на здравословен начин на живот и редуциране на лошите навици, предотвратимите случаи на смъртност ще станат почти два пъти повече, отколото тези, които можем да излекуваме, цитира медицинската статистика проф. Фал.
Можем да намалим пушенето в световен план до 3 години с бездимни алтернативи
Спадът на пушенето от 40% преди десетилетия в повечето държави до около 23% през 2015 г. беше голям успех, отчитат експертите. Но там се достигна плато и от почти 10 години насам нищо не се случва, независимо от новите възможности за намаляване на вредата, която дават бездимните никотинови алтернативи – устройства за нагряване на тютюн като IQOS, електронни цигари и снус. Ако дадем на пушачите полезна информация и достъп до по-добри алтернативи посредством по-ниска цена, можем да постигнем напредък в рамките на 3 години, прогнозират учените.
Източник: SCOHRE
Начинът да се елиминира рисковото поведение на хората обаче не е забрана или повишаване на цените, защото историята доказва, че пушачите намират начин да си купят цигари във всяка ситуация. 5% повишаване на акциза на цигарите не означава 5% намаляване на пушачите. Но ако регулациите направят така, че цената на продукта да зависи от риска, който той носи, повече хора ще предпочетат да ограничат вредата и да преминат към бездимна алтернатива, която е доказано по-добрият вариант от продължаващото пушене, коментираха учените.
„Успешен модел е не да насилваш хората да се променят, а да им дадеш инструменти, стимул и познание, с които да го направят. Гледайки световните примери виждаме, че Швеция се справя страхотно и преходът към снус е доста успешна практика за справяне с тютюнопушенето. Снусът е на ¼ от цената на цигарите, което дава стимул за преминаване на пушачите. Цената обаче е важна и също така, защото дава знак какъв е рискът на продукта – силно послание е, когато регулаторът го заявява посредством цената, съобразена с риска“, коментира и канадският адвокат и специалист по обществено здраве Дейвид Суинър.
„Не само, ние докторите, трябва да говорим на пациентите, но и в обществото трябва да се обсъжда, че има нови възможности като бездимните алтернативи. Естествено, необходима е дългосрочна стратегия и единна политика на всички държави и регулатори, за да намалим жертвите от тютюнопушенето и разходите от вредните навици“, посочи и полският специалист по обществено здраве д-р Пьотр Карнежи.
Източник: fakti.bg