Ако обичате да излизате вечер, вероятно сте попадали на Jägerbombs или подобна смес от спиртни и енергийни напитки. Коктейлът „всичко в едно“ е любим на тези, които се опитват да запазят очите си отворени, докато купонясват цяла нощ. Но според нови изследвания този ободряващ еликсир може да причини трайни увреждания на мозъка ви.
Алкохолът е депресант, който действа, като забавя активността в някои части на мозъка, което може да влоши преценката ни и да намали времето за реакция. В същото време енергийните напитки са стимуланти, които повишават бдителността, кръвното налягане и сърдечния ритъм.
Но какво се случва, когато тези две противоположни химически смеси се консумират едновременно?
Предходни изследвания на университета „Пърдю“ показват, че алкохолните напитки с високо съдържание на кофеин могат да предизвикат промени в мозъка на подрастващите, подобни на тези, причинени от кокаина, притъпявайки рецепторите ни за възнаграждение и потенциално увеличавайки риска от злоупотреба с вещества.
Новото проучване на Университета „Читадела“ в Монсерато установи, че тези кофеинови коктейли могат да предизвикат поведенчески нарушения, които се запазват и в зряла възраст.
„Юношеството е период от развитието, който се характеризира с когнитивно, емоционално и невробиологично съзряване,“ пишат изследователите. „Юношеството се характеризира и с високорисково вземане на решения и повишена уязвимост към злоупотреба с алкохол.“
Проучването, публикувано в списание „Неврофармакология“, използва група подрастващи плъхове, за да изследва дългосрочните ефекти от прекомерното пиене на алкохол, енергийни напитки (в случая Red Bull) и двете заедно. След това плъховете са подложени на серия от поведенчески тестове и физиологични тестове и сканирания, които са повторени в различни времеви точки след лечението с пиене на алкохол.
Екипът установил, че комбинирането на алкохол с енергийни напитки е свързано с нарушения в задачите за учене и памет, които продължават и в зряла възраст. Комбинираният коктейл е бил свързан и с недостатъци в комуникацията между мозъчните клетки както при юношите, така и при възрастните.
Впрочем, не всичко е било лошо: кофеиновите коктейли изглежда са имали защитен ефект срещу негативните ефекти от пиенето на алкохол върху краткосрочната памет. Това потенциално се дължи на антагонистичното поведение на алкохола и енергийните напитки върху мозъка ни. Въпреки това този резултат не е убедителен, тъй като предишни проучвания при хора показаха, че комбинирането на енергийни напитки с алкохол не отменя ефектите на предизвиканото от алкохола когнитивно увреждане.
Необходими са и по-големи извадки, за да се потвърдят тези резултати, както и да се проучи дали тези ефекти се различават при мъжете и жените. Необходими са и допълнителни изследвания за проучване на тези ефекти при хора. Дори и така, проучването допринася за нарастващия брой доказателства, че комбинирането на алкохол и енергийни напитки може да има дълготрайни въздействия върху мозъка на подрастващите.
„Като цяло, проучването показва, че пиенето на алкохол, смесен с енергийни напитки, при подрастващите представлява навик, който може да повлияе трайно на хипокампалната пластичност,“ пишат изследователите.
Източник: fakti.bg