Разболява ли ни глутенът?

Пица, торти, хляб, макаронени изделия – всички тези вкусотии обикновено съдържат пшеница, ечемик или ръж. И следователно глутен. За повечето хора това не е проблем. На други обаче глутенът причинява болки в стомаха, гадене и други неприятни симптоми. Броят на хората, които имат непоносимост към глутен, се увеличава.

Това показват не само данните от отделни държави като Финландия. Мета-анализ от 2020 г. също показва, че през последните няколко десетилетия все повече хора развиват цьолиакия – особено тежка форма на непоносимост към глутен. Съществува обаче и непоносимост към глутена, без да има цьолиакия – в този случай става дума за алергия, която също може да предизвика болезнени симптоми. Дали глутенът е съставка, от която всички трябва да се въздържаме?

Какво точно представлява глутенът

Глутенът от един от протеините, които се съдържат в зърнените култури. В пшеничните продукти например той осигурява разтегливостта на тестото и възможността за омесването и разточването му. Глутен се съдържа също в спелтата, твърдата пшеница, лимеца, двузърнестия лимец, камута, зеления лимец и тритикалето. „Глутенът е толкова интересен, защото има страхотни функционални свойства и превръща пшеницата в чудесен хляб. От друга страна, глутенът е отключващ фактор за някои заболявания“, казва Катарина Шерф – професор в Института за биология на хранителните системи „Лайбниц“ към Техническия университет в Мюнхен.

Как влияе глутенът на тялото

„Съществуват три основни вида непоносимост към пшеница“, обяснява Шерф. Алергията към пшеница е класическа хранителна алергия, която може да се открие чрез определени антитела в кръвта. Тези така наречени имуноглобулини Е (IgE) се образуват в организма на хора, които са алергични към един или повече протеини в пшеницата.

Според Харвардското училище по обществено здраве симптомите на такава алергия могат да включват сърбеж и подуване на устата, гърлото или очите. По-тежките алергични реакции могат да доведат до задух, гадене, спазми и дори до колапс. „Алергията към пшеница е по-често срещана при децата, отколкото при възрастните“, казва Шерф. Тя може да изчезне през годините.

Цьолиакията е най-добре проученото заболяване, свързано с непоносимост към глутена. Според Германското дружество по цьолиакия обаче самото състояние не е нито алергия, нито непоносимост към пшеница или глутен. Вместо това глутенът предизвиква автоимунна реакция: Антителата атакуват собствените тъкани на организма.

В случай на цьолиакия това означава, че лигавицата на тънките черва се възпалява и се разрушава. „Това намалява повърхността на тънките черва“, казва биоложката Шерф. Това е не само много болезнено, но може да доведе и до тежки симптоми на недостиг на важни за организма вещества. „Цьолиакията е поне отчасти генетично обусловена. Въпреки това много хора имат съответното генетично предразположение, но не всеки развива цьолиакия“, обяснява Катарина Шерф.

Тестове за непоносимост към глутена и цьолиакия?

Цьолиакията и алергията към пшеница могат да бъдат открити чрез изследване на антитела в кръвта. Често обаче е необходимо много дълго време, за да бъде поставена диагноза „цьолиакия“, казва Шерф. „Особено при пълнолетните симптомите често не са типичните стомашно-чревни проблеми“. Вместо това човек се чувства по-скоро отпаднал и изтощен, което може да се обясни с разрушената чревна лигавица и произтичащата от това липса на хранителни вещества.

„Диагностиката обаче се е подобрила значително“, казва Катарина Шерф. Това може би е една от причините броят на пациентите с цьолиакия да се увеличава. Ако се съмнявате, единственото решение е да избягвате всички продукти, съдържащи глутен. „Засега няма алтернатива на безглутеновата диета“, казва Шерф. Примери за продукти, които не съдържат глутен, са царевица, ориз, киноа, просо, елда, чист овес и амарант.

Безглутенова диета?

Безглутеновата диета обаче не е лесна за изпълнение. „Трябва да сте много наясно с темата за храненето“, казва експертката. Това е така, защото глутенът е скрит и в много готови ястия като свързващо вещество или емулгатор. Добрата новина е, че като се избягва глутенът, неприятните и болезнени симптоми изчезват. Дори възпалените черва, причинени от цьолиакия, в повечето случаи се възстановяват. За всички хора без алергия или непоносимост към пшеница важи следното: глутенът не е вреден.

Автор: Юлия Вергин

Източник: fakti.bg





Диета при акне – ето какво да ядете за по-чиста кожа

Диета при акне – ето какво да ядете за по-чиста кожа
За борбата с акнето се препоръчва растителна диета, богата на омега ...

Това са любимите храни на фитнес маниаците

Това са любимите храни на фитнес маниаците
В стремежа си да притежават перфектното тяло много хора посещават фитнеса, ...

Противовъзпалителна подправка е идеална за регулиране на кръвната захар

Противовъзпалителна подправка е идеална за регулиране на кръвната захар
Много хора не знаят, че в кухненския им шкаф се крие ...

Кардиолог даде ценен съвет за ефективно сваляне на кръвното налягане

Кардиолог даде ценен съвет за ефективно сваляне на кръвното налягане
Кардиологът Мартин Холе, директор на Центъра за превантивна и спортна медицина ...

Педиатър: Ваксините са задължителни за деца с хронични болести

Педиатър: Ваксините са задължителни за деца с хронични болести
„Щамовете на грипа се изменят ежегодно. Тази година те са четири ...

Храни и напитки, които предизвикват главоболие

Храни и напитки, които предизвикват главоболие
Учудващо, но любимите на всички китайски ястия могат да са причина ...

6 храни за здрави кости

6 храни за здрави кости
Здравето на костите е важно във всеки един етап от живота ...

Време за детокс: Лунна диета за август

Време за детокс: Лунна диета за август
Свикнали сме да смятаме август за последния летен месец, но всъщност ...

Доказано кои три храни помагат за достигането на столетие

Доказано кои три храни помагат за достигането на столетие
Някои региони на планетата вдъхновяват тези, които мечтаят за дълголетие. Така ...

Спешната помощ по въздух влиза в стандарта по Спешна медицина

Спешната помощ по въздух влиза в стандарта по Спешна медицина
Въздушната спешна помощ влиза в стандарта по Спешна медицина. Това предвиждат ...