Периодичното гладуване води до динамични промени в човешкия мозък

Учените, които искат да се справят с продължаващата криза на затлъстяването, направиха важно откритие: продължителното ограничаване на калориите води до значителни промени както в червата, така и в мозъка, което може да открие нови възможности за поддържане на здравословно тегло.

Учени от Китай изследваха 25 доброволци, класифицирани като затлъстели, в продължение на 62 дни, през които те участваха в програма за периодично ограничаване на енергията (IER) – режим, който включва внимателен контрол на приема на калории и гладуване през някои дни.

Участниците в проучването не само отслабнали – средно 7,6 кг (16,8 паунда) или 7,8% от телесното си тегло, но имало и доказателства за промени в активността на свързаните със затлъстяването области на мозъка и в състава на чревните бактерии.

„Тук показваме, че диетата с гладуване променя оста човешки мозък-черва-микробиом,“ заяви здравният изследовател Цян Зенг от Втори медицински център и Националния център за клинични изследвания на гериатрични заболявания в Китай при публикуването на резултатите през декември 2023 г.

„Наблюдаваните промени в чревния микробиом и в активността в свързаните със зависимостта мозъчни области по време и след отслабване са изключително динамични и свързани във времето.“, допълва той.

Засега не е ясно какво причинява тези промени и дали червата влияят на мозъка или обратното. Знаем обаче, че червата и мозъкът са тясно свързани, така че третирането на определени области на мозъка би могло да бъде начин за контролиране на приема на храна.

Промените в мозъчната активност, забелязани чрез сканиране с функционален магнитен резонанс (fMRI), са в региони, за които е известно, че са важни за регулирането на апетита и пристрастяването.

Промените в чревния микробиом, анализирани чрез проби от изпражненията и измервания на кръвта, са свързани с определени области на мозъка. Например бактериите Coprococcus comes и Eubacterium hallii са отрицателно свързани с активността в леко долната част на долния фронтален гирус – област, която участва в изпълнителната функция, включително волята ни, когато става въпрос за прием на храна.

„Смята се, че чревният микробиом комуникира с мозъка по сложен, двупосочен начин,“ каза медицинският учен Сяонин Уанг от Държавния клиничен център по гериатрия в Китай.

„Микробиомът произвежда невротрансмитери и невротоксини, които достигат до мозъка чрез нервите и кръвообращението. В замяна на това мозъкът контролира хранителното поведение, а хранителните вещества от нашата диета променят състава на чревния микробиом.“

Смята се, че понастоящем повече от един милиард души по света страдат от затлъстяване, което води до повишен риск от множество различни здравословни проблеми – от рак до сърдечни заболявания. Ако знаем повече за това как мозъкът и червата ни са зависими един от друг, това може да има огромно значение за ефективното предотвратяване и намаляване на затлъстяването.

„Следващият въпрос, на който трябва да се отговори, е точният механизъм, по който чревният микробиом и мозъкът комуникират при хора със затлъстяване, включително по време на отслабване,“ каза биомедицинският учен Лимин Уанг от Китайската академия на науките.

„Кои специфични области на чревния микробиом и мозъка са от решаващо значение за успешното отслабване и поддържането на здравословно тегло?“, пита ученият.

Изследването е публикувано в Frontiers in Cellular and Infection Microbiology.

Източник: fakti.bg





Учени изследват връзката между стреса от тежки житейски събития и появата на рак

Учени изследват връзката между стреса от тежки житейски събития и появата на рак
Отрицателните житейски събития като тежки загуби, разводи и сериозни травми, често ...

Mиризмата на тялото разкрива неподозирани здравословни проблеми

Mиризмата на тялото разкрива неподозирани здравословни проблеми
Китайските лечители стигат до тайната какво всъщност причинява необичайни миризми на ...

Витамин К има свойството да забавя рака на простатата при мишки

Витамин К има свойството да забавя рака на простатата при мишки
Ракът на простатната жлеза е тих убиец, който при повечето мъже ...

Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем 24 часа

Какво ще се случи с тялото ни, ако не ядем 24 часа
Със сигурност сте чували за лечебния глад. Той се практикува от ...

Регистрираха случай на денга в България

Регистрираха случай на денга в България
От началото на годината у нас има регистриран един случай на ...

Проф. Кантарджиев предупреди: Вече се намираме в епидемична обстановка заради коклюша

Проф. Кантарджиев предупреди: Вече се намираме в епидемична обстановка заради коклюша
Вече сме в епидемична обстановка заради коклюша. Това каза за предаването ...

Ползите от слънцето: Как витамин D укрепва здравето ни?

Ползите от слънцето: Как витамин D укрепва здравето ни?
Има причина слънчевата светлина рано сутрин да е толкова успокояваща и ...

Истанбул – надеждата на оплешивяващите

Истанбул - надеждата на оплешивяващите
Обичам да правя хората щастливи, казва туркинята Сюмейе Демирезен пред германския ...

10 предупредителни признака, че нещо с червата ви не е наред

10 предупредителни признака, че нещо с червата ви не е наред
Все повече и повече изследвания показват, че червата са мозъкът зад ...

12 нови случаи на коронавирус

12 нови случаи на коронавирус
Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са ...