С инфлацията, с вдигането на минималната заплата, осигуровки и пенсии у нас, очаквано са засегнати и медицинските услуги. До 60 на сто по-скъпи са прегледите при специалисти. Повишили са се таксите и за лабораторните изследвания, както и доплащанията за различни консумативи при операции, съобщават от NovaNews.
В Бургас цените за първичен преглед при специалисти в лечебните заведения започват от 50 лв. и стигат до 120 лева, когато в болницата гостува медик от София или Турция например. Преглед с апаратура като доплер, кардиограма и ехокардиограма струват между 80-120 лева.
В частна клиника в Бургас цените все още са се запазили такива, каквито бяха миналата година, но с инфлацията собственикът ще бъде принуден да повиши услугите.
„Постепенно качваме по малко, гледаме да не отблъскваме хората. Много е важно, че имаме договори с доста джипита, където обслужваме пациентите, без да взимаме такса преглед. Но за хабилитираните лица, които също идват тук, цените са по-високи – 100-120 лв.“, заяви Спасимир Иванов.
Близо 60% обаче е поскъпването в цените на медицинската апаратура, консумативите, фонд работна заплата, осигуровки, лекарства и транспорт. Почти всички частни болници по Черноморието имат договори със Здравната каса и приемат направления от личните лекари. А взимането на направление е лесно – вече става по електронен път и дори по телефона.
„Когато човек е по-немарлив и не си вземе направление, той ще трябва да си плати“, допълни Иванов.
Дори с направление от личен лекар за ядрено-магнитен резонанс, не само се чака с месеци, но и в държавната болница задължително се доплаща. За да бъде малко по-евтино, пациенти се редят с часове на опашки за направление.
Ако бъдат назначени допълнителни изследвания, то те се плащат отделно. Пълна кръвна картина, изследвания за метаболитен синдром – захар, холестерол, и витамини – цената в лаборатория може да достигне до 120 лева. По-сложни прегледи, като например колоноскопията, струва 450 лева.
Сред поскъпналите услуги са тези в избор на екип за родилно отделение или прегледи в частни очни клиники, където цените започват от 200 лв. Ако прегледът мине по Здравна каса за пенсионер, то лазерна корекция на окото или поставяне на леща, например, струва минимум 1600 и 2000 лв.
Д-р Спасимир Иванов е категоричен, че България притежава квалифицирани специалисти, апаратура на високо ниво – такава, каквато е и в чужбина, и у нас може да се проведе адекватно лечение.
На прага на летния сезон в Слънчев бряг ще отворят над 15 частни клиники. Само няколко от тях работят с медицински направления, но дори и с тях новите цени се очаква да са по-високи от тези в частните клиники в Бургас.
„Таксата има ограничаващ ефект поради това, че хората ще се съобразяват с цената и по този начин ще прецизират своите нужди и респективно – посещенията при лекар. Тя има спиращ ефект, относно незначителни оплаквания и състояния на пациентите“, казва личният лекар Емил Николов.
Източник: fakti.bg