1 яйце седмично и 300 грама месо: как да се храним

По едно яйце на седмица и 300 грама месо, което се равнява на около четири кренвирша или две малки пържоли. Това не е менюто в санаториум за отслабване, а новата официална препоръка на Германското дружество по въпросите на храненето (DGE), публикувана миналата седмица. По отношение на животинските продукти актуализираните препоръки за здравословно хранене драстично са занижени надолу спрямо последния доклад на дружеството от 2017 година. Учените препоръчват да се ядат повече плодове и зеленчуци, както и пълнозърнести продукти, а месните храни да се избягват.

За да сме здрави и да пазим природата

DGE се финансира отчасти от държавния бюджет на Германия, отчасти от членски внос, припомня в уводна статия по темата германският седмичник „Ди Цайт“ под заглавие „Политика без яйца“. Препоръките на дружеството не са задължителни, но имат сериозна тежест в германската здравна политика. Съветите се основават на математически модел за необходимите на организма калории и хранителни вещества, разработен от DGE с подкрепата на експерти от различни дисциплини. Новият доклад на дружеството взима под внимание и няколко екологични аспекта – например емисиите на парникови газове и използването на почвите при производството на храни, обяснява Ане Каролин Шефер, диетолог от научния отдел на DGE.

Според днешните виждания на специалистите германците трябва да увеличат дела на растителните храни, който да достигне поне 75%. „Хората, които спазват предимно плодово-зеленчукова диета и консумират пълнозърнести храни, бобови растения, ядки и растителни масла, не само поддържат здравето си“, подчертава председателят на DGE Бернхард Ватцл. Той напомня, че подобен начин на хранене защитава и околната среда, пази природата и планетата.

Лошата новина за любителите на месото е, че животинските продукти не бива да съставляват повече от една четвърт от храната, която поемаме. Според германските експерти е дори най-добре да се консумира само 300 грама месо седмично. За средностатистическия германец това е истински шок – през 2022 година германецът е консумирал средно по един килограм месо седмично.

Месо, риба, яйца, млечни продукти

Международната научна общност все повече е склонна да смята, че високата консумация на месо вреди на човешкото здравето. Пред „Ди Цайт“ Сабрина Шлезингер, експерт в Германския център за изследване на диабета, казва, че в резултат от консумацията на месо многократно се увеличава рискът от развитие на хронични заболявания, диабет тип 2, коронарна болест на сърцето, инсулт и рак – най-вече на дебелото черво.

Но, както вече стана дума и по-горе в текста, напоследък на преден план излизат и екологическите съображения: човекът се храни благодарение на природата, но има и ангажимент към нея. Ето защо Германското дружество по въпросите на храненето в последния си доклад за пръв път включва и екологичните фактори.

Вече се знае, че животновъдството е не само една от основните причини за емисиите на парникови газове, но и основен фактор за обезлесяването и загубата на биоразнообразие. Затова DGE препоръчва да ограничим до 400 грама дневно консумацията на млечни продукти. Досега препоръчителни бяха 600 грама. При рибата нещата остават непроменени: до две порции рибни ястия или 180 грама на седмица. Особено лоши са новините за хората, които са свикнали с вареното яйце за закуска или пък с лекия омлет на обяд: експертите в областта на храненето твърдят, че едно яйце седмично е достатъчно. А да не забравяме, че яйца се съдържат и в някои видове макарони, спагети, а и в сладкишите, разбира се.

Зърнени храни, плодове и зеленчуци

Някои от изводите не са се променили през последните 7 години. Така например DGE все още препоръчва всеки ден да се пие поне литър и половина течност и да се консумират пет порции плодове и зеленчуци (или 550 грама) дневно. Тази категория през 2017 година още включваше ядките и бобовите растения, които сега са разделени: бобови растения – поне 125 грама седмично, ядки – 25 грама дневно.

Освен това всеки ден диетата трябва да се обогатява с пет порции (или 300 грама) зърнени храни и зърнени продукти, се казва в новия доклад. И, разбира се, отдавна известната препоръка: по-добре се въздържайте от сладки, солени и мазни храни.

Препоръките на DGE се отнасят за здрави възрастни на възраст между 18 и 65 години. Дори и малките промени в ежедневното хранене са стъпка в правилната посока, казват учените.

Източник: fakti.bg





Най-младата баба у нас е на 28 години, а най-младата майка – на 11

Най-младата баба у нас е на 28 години, а най-младата майка – на 11
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка ...

Колко време продължават пристъпите на паника и как да ги преодолеем бързо?

Колко време продължават пристъпите на паника и как да ги преодолеем бързо?
Повечето пристъпи на паника наистина продължават по-малко от петнадесет минути. По ...

Пет билки подобряват функционирането на мозъка и паметта

Пет билки подобряват функционирането на мозъка и паметта
Пет билки, които дават обещаващи резултати в научни изследвания, подобряват функционирането ...

10 октомври – Световен ден за психично здраве

10 октомври - Световен ден за психично здраве
Световният ден на психичното здраве се отбелязва всяка година на 10 ...

10 храни, които намаляват риска от рак

10 храни, които намаляват риска от рак
Ракът е едно от най-опасните и коварни заболявания. Развитието на ракови ...

Колко време след ваксиниране имаме имунитет срещу коклюш

Колко време след ваксиниране имаме имунитет срещу коклюш
Преди прилагането на имунизационните програми, коклюшът е бил широко разпространен сред ...

Нито един антибиотик, който се разработва в момента, не се справя достатъчно с лекарствената резистентност

Нито един антибиотик, който се разработва в момента, не се справя достатъчно с лекарствената резистентност
Лабораторията по Микробиология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ се включва в инициативата ...

Разкриха тайната на спокойния сън

Разкриха тайната на спокойния сън
Значението на съня за цялостното здраве не може да бъде подценявано ...

Как да консумираме яйца, без да повишим нивата на холестерола

Как да консумираме яйца, без да повишим нивата на холестерола
Бъркани, поширани или варени – яйцата са универсална и популярна храна ...

Витамин D и калций може да бъде опасна комбинация за по-възрастните жени

Витамин D и калций може да бъде опасна комбинация за по-възрастните жени
Анализ на данни от проучване на „Инициатива за женско здраве“ установи, ...