Как да подобрим чревното здраве?

Знаете ли какво е общото между достатъчния всекидневен прием на вода, добрия сън, редовната спортна активност и балансирането на стреса? Всички те са важни за доброто стомашно-чревно здраве.

Ако имаме чести неразположения с него, в дългосрочен план това може да доведе до задълбочаването на други неразположения, възникването на нови.

Как още бихме могли да подобрим чревното си здраве?

1. Внимавайте с консумацията на въглехидрати. Познати са 2 вида въглехидрати – смилаеми и несмилаеми, които допринасят за микробиома в червата. Смилаемите въглехидрати като глюкоза, фруктоза и галактоза бързо се освобождават в кръвта. Диетичните фибри са несмилаема храна, която остава дълго време в червата и дава усещане за ситост. Освен това, захарните изделия, изкуствените подсладители, нарушават микробиома.

2. Увеличете приема на пребиотични храни. Примери за такива са чесън, лук, корен от цикория, банани, ябълки, киви, диня, грейпфрут, аспержи, горски плодове, смляно ленено семе, какао и други.

3. Консумирайте здравословни мазнини. Едни от най-полезните са омега-3 мастните киселини, които можем да си набавим чрез консумацията на орехи, риба, смляно ленено семе, спанак и други.

4. Избягвайте високия прием на сол и солени храни. Ежедневното меню с високо съдържание на сол е основен рисков фактор за хипертония, бъбречно увреждане и сърдечни заболявания. Според учени, може и да увеличи риска от рак на стомаха.

5. Избягвайте изкуствените подсладители. Те се съдържат в много напитки, храни или ние избираме да ги добавим към кафето си. Според западни проучвания изкуствените подсладители могат да променят микробиотата и да доведат до много неблагоприятни ефекти, като непоносимост към глюкоза.

6. Обогатете менюто си с микронутриенти. Микроелементите играят важна роля в регулирането на енергийния метаболизъм, имунната и други функции в организма.

Например за каротеноидите, на които плодовете и зеленчуците дължат цвета си, се смята, че оказват влияние върху здравето на червата. Трябва да се отбележи един важен ключов елемент, който влияе върху здравето на червата. Полезни храни, богати на каротеноиди са спанак, тиква, моркови, домати, манго, праскови, броколи, сладки картофи, грейпфрут и други. Витамините и минералите също са микронутриенти.

7. Консумирайте храни, богати на полифеноли. Примери за такива са плодове, чай, семена, зеленчуци, зърнени храни и кафе, за които е известно, че имат редица ползи за чревното здраве.

8. Бъдете внимателни с храните, които съдържат глутен. Ако след консумацията на тестени изделия, приготвени с брашно, което съдържа глутен, страдате от подуване, газове и болки в корема, то най-вероятно глутенът е виновен. Разбира се, препоръчително е да се консултирате с лекар.

9. Бъдете внимателни с алкохолните напитки и тютюнопушенето. По-високият прием на алкохол води до нарушаване на баланса на чревната микробиота, пише az-jenata.bg. Това може да бъде причина и за развитие на алкохолни чернодробни заболявания, стомашно-чревни възпаления и други. Смята се, че пушенето също променя чревната микробиота, увеличавайки риска от възпалително заболяване на червата.

10. Избягвайте храните тип бързо хранене, като пържено и панирано пиле, пържени картофки, бургери, тъй като качеството на тези храни нарушава доброто храносмилане.

Източник: fakti.bg





Какво се случва с тялото ни, ако всеки ден ядем яйца?

Какво се случва с тялото ни, ако всеки ден ядем яйца?
Независимо дали варите, поширате или бъркате яйцата, те несъмнено са един ...

Богатите хора са изложени на по-голям риск от рак, бедните – на диабет

Богатите хора са изложени на по-голям риск от рак, бедните - на диабет
Богатите хора са генетично изложени на по-голям риск от рак в ...

7 Септември: Световен ден на осведоменост за Мускулна Дистрофия тип Дюшен

7 Септември: Световен ден на осведоменост за Мускулна Дистрофия тип Дюшен
Мускулната дистрофия тип Дюшен се унаследява Х-рецесивно, което обуславя и засягането ...

Очистване на черен дроб и възстановяване на неговите функции в домашни условия

Очистване на черен дроб и възстановяване на неговите функции в домашни условия
Човешкият черен дроб е вид биохимична лаборатория, където кръвта се пречиства ...

Вегетарианството не е здравословно за всички хора

Вегетарианството не е здравословно за всички хора
Вегетарианската диета не е универсално подходяща за всички хора, пише изданието ...

Ядките с повече протеини от яйцата

Ядките с повече протеини от яйцата
Особено на започващите фитнес режими няма как да не им направи ...

Д-р Снежана Йосифова: Пациенти над 65 рядко могат да отключат сезонна алергична реакция

Д-р Снежана Йосифова: Пациенти над 65 рядко могат да отключат сезонна алергична реакция
"Алергичният ринит е заболяване, което се причинява от алергично възпаление на ...

Трите най-големи рискови фактора за развитие на деменция

Трите най-големи рискови фактора за развитие на деменция
Консумацията на алкохол, смогът и диабетът са трите най-големи рискови фактора ...

7 признака, че не пиете достатъчно вода

7 признака, че не пиете достатъчно вода
Водата е съществена част от човешкото тяло, съставляваща около 60% от ...

Кои хора са по-застрашени от рак на стомаха?

Кои хора са по-застрашени от рак на стомаха?
Американски учени открили, че мъжете са застрашени от рак на стомаха ...