„Количества инсулини действително има, казусът е по-скоро логистичен, отколкото някой злонамерено да го задържа. Ангажимент на Министерството на здравеопазването, на Комисията по здравеопазване и търговците на едро и производителите е да бъдат равномерно разпределени по страната“.
Това коментира здравният икономист Аркади Шарков в студиото на „Денят ON AIR“.
По думите му казусите остават нерешени поради честата смяна на министри, нестабилността на правителствата.
„Индустрията се съобразява с новите реалности, нагласява си логистиката. Всяка една промяна носи финансови негативи, затова понякога има резистентност от тяхна страна“, убеден е гостът.
Той припомни думите на председателя на здравната комисия Костадин Ангелов, че има желание от страна на политическите сили за завършване на СЕСПА, за да работи в полза на гражданите, а не на търговците на едро.
„Трябва да има наказани фирми, които правят нерегламентиран износ на инсулини. Както стана ясно днес има търговци, които са глобени с по 100 000 лв. – трябва да има достатъчно политическа воля да не е като орел, рак и щука, а да е единна, за да се реформира СЕСПА и да има стабилност на пазара на лекарства“, призова здравният икономист.
Пред Bulgaria ON AIR Аркади Шарков аптеките в страната са много, а контролиращите са малко, затова дигитализацията ще улесни процеса на контрол.
„ЕК разработва критичен списък на лекарства, който може да бъде приложен и за България. Не малка част от българите пътуват в Гърция не защото е по-евтино, а защото лекарствата не се продават на българския пазар. Цената до такава степен ерозира, че производителят решава, че не му е изгодно да внася продукт“, посочи Шарков.
Като вариант пред страната ни за решаване на проблема с дефицита на лекарства той посочи използването на възможностите за родно производство.
Източник: fakti.bg