Билката дуранта еректа предотвратява появата на бактериални инфекции и камъни в бъбреците

В ново проучване, публикувано в списание „Journal of Ayurveda and Integrative Medicine“, изследователи от Индия откриват потенциално естествено лечение срещу образуването на камъни в бъбреците. Според констатациите екстракт от листата на билката дуранта еректа може да се използва за разбиване на бъбречни камъни и предотвратяване на вторична бактериална инфекция на бъбреците.

Дуранта еректа – лечебни свойства

Дуранта еректа е богата на фитонутриенти билка, чиито различни части на стъблото традиционно се използват за разнообразни медицински цели. Растението е известно с изобилието си от полезни съединения като алкалоиди, гликозиди, сапонини, стероли, флавоноиди, феноли и танини. Плодовете му се използват в традиционната индийска медицина, Аюрведа, за намаляване на симптомите на треска и лечение на малария, докато листата са ефективни при абсцеси (гнойно възпаление на тъканите). Цветовете на дуранта еректа също имат лечебни свойства, като освен всичко друго, действат и като стимулант, репелент срещу насекоми и диуретик.

Честота и разпространение на бъбречнокаменната болест
Честотата на разпространението и рецидивите на бъбречнокаменната болест (уролитиаза) нараства в световен мащаб. Този здравословен проблем засяга над 12% от световното население като повече мъже страдат от него, отколкото жени. Въпреки напредъка в медицината, все още има много ограничени възможности, когато става дума за ефективни антиуролитиазни лекарства.

През последните години търсенето на нови антиуролитиазни средства, особено от природни източници, придобива по-голямо значение. Това се дължи на факта, че лечебните растения са по-ефективни и значително по-евтини от конвенционалната медицина. Въпреки това само няколко растения и билкови препарати са показали потенциал по отношение на предотвратяване на рецидив на камъни в бъбреците с минимални странични ефекти.

Дуранта еректа предотвратява образуването на камъни в бъбреците

За да проучат антиуролитиазната активност на дуранта еректа, учените първо изследват фитохимичното съдържание на листата. Извършена е и оценка на антиоксидантната и антимикробната активност на екстракт от билката срещу DPPH (свободен радикал) и обикновени патогенни бактерии.

За целите на проучването изследователите използват синтактичен анализ на урина, за да проучат свойствата на растението и способността му да инхибира образуването на калциев оксалат и калциев оксалат монохидрат. Тези калциеви кристали са най-честата причина за камъни в бъбреците. Проведен е и in vivo експеримент, при който са използвани бели мъжки и женски плъхове порода Wistar, за потвърждаване на антиуролитичното свойства на билката в животински модели.

Резултатите от проучването показват, че дуранта еректа съдържа изобилие от фитохимикали като гликозиди, сапонини, стероли, флавоноиди, феноли, танини, алкалоиди, въглехидрати и протеини. Освен това учените констатират факта, че билката ефективно потиска образуването на калциеви кристали. В същото време е отчетен и висок процент на антиоксидантна активност – 94%.

Синтактичният анализ на урина показва, че дуранта еректа инхибира образуването на кристали калциев оксалат дихидрат и калциев оксалат монохидрат. Изследователите разкриват също, че лечебното растение има антимикробно свойство, чрез което се образува зона на инхибиране в присъствието на микроорганизми. Експериментът in vivo върху животински модели потвърждава антиуролитичното свойство на екстракта от листата на дуранта еректа.

Въз основа на тези резултати изследователите стигат до заключението, че дуранта еректа има антимикробен потенциал, поради което може да се използва за отстраняване на бъбречни камъни и предотвратяване на вторична бактериална инфекция в бъбреците.

Източник: framar.bg





Учени посочиха ключов фактор, увеличаващ риска от загуба на паметта при остаряване

Учени посочиха ключов фактор, увеличаващ риска от загуба на паметта при остаряване
Самотата може да увеличи риска от загуба на паметта, свързана с ...

16 нови случаи на коронавирус, починаха трима да денонощие

16 нови случаи на коронавирус, починаха трима да денонощие
Шестнадесет нови случая на коронавирус са били регистрирани през последното денонощие ...

В какво количество сланината е полезна?

В какво количество сланината е полезна?
Сланината е животинска мастна тъкан. Силно калорична и бързо засищаща, сланината ...

Предотвратете болките в гърба с тази проста промяна в начина на живот

Предотвратете болките в гърба с тази проста промяна в начина на живот
Болките в гърба засягат най-малко 619 милиона души по света, а ...

Най-доброто време за вечеря

Най-доброто време за вечеря
Важно е не само с какво се храним, но и по ...

Здравословни ползи от консумация на кълнове

Здравословни ползи от консумация на кълнове
Тях можем да намерим в супермаркетите, магазините за здравословни храни или ...

Стъпалата издават скрити проблеми с черния дроб

Стъпалата издават скрити проблеми с черния дроб
"Призоваваме хората да проверяват долната част на стъпалата си за симптом ...

5 храни, полезни за функцията на панкреаса

5 храни, полезни за функцията на панкреаса
Панкреасът е много важен орган, без който редица функции в организма ...

СЗО: Няма връзка между мобилните телефони и рака на мозъка

СЗО: Няма връзка между мобилните телефони и рака на мозъка
Няма връзка между използването на мобилни телефони и високия риск от ...

Кои хора са по-застрашени от рак на стомаха?

Кои хора са по-застрашени от рак на стомаха?
Американски учени открили, че мъжете са застрашени от рак на стомаха ...