Приемът на парацетамол (ацетаминофен) по време на бременност може да доведе до забавено речево развитие при децата

Проучване, публикувано в списанието Pediatric Research, предполага, че честата употреба на парацетамол, познат още като ацетаминофен, по време на бременност може да доведе до забавено речево развитие при децата.

Изчислено е, че до две трети от бременните жени прибягват до прием на парацетамол при наличие на болка и температура. Лекарството обикновено се смята за най-безопасното болкоуспокояващо и в същото време най-подходящото за този специален период от живота на всяка жена.

Проучването
По време на проучването учени от Университета на Илинойс изследват 532 новородени и техните майки преди и след раждането. Употребата на ацетаминофен по време на бременността е изчислена чрез въпросници на всеки 4 до 6 седмици, както и 24 часа след раждането. За установяване на речевото развитие изследователите събират данни от 298 деца при навършване на 2 години и от други 254 деца след 3-годишна възраст.

Въз основа на оценките изследователите установяват, че приемът на парацетамол през втория и третия триместър е свързан със значимо забавяне в ранното речево развитие*. Освен това всяка таблетка, приета през третия семестър, води до намаляване на речниковия запас на двегодишните деца с две думи.

„Това предполага, че децата, чиито майки са приели 13 пъти ацетаминофен през третия семестър, знаят 26 думи по-малко при навършване на 2-годишна възраст, отколкото другите деца.“, коментира Меган Уудбъри, научен сътрудник в Университета на Илинойс и водещ автор на изследването.

Изследователите съобщават също, че употребата на парацетамол през третия семестър оказва най-голямо въздействие върху речевото развитие на децата на 3-годишна възраст.

Въздействие на ацетаминофен по време на бременност

Въздействието на парацетамола през втория и третия триместър от бременността е особено значимо, тъй като други нестероидни противовъзпалителни лекарства и болкоуспокояващи като ибупрофен не се препоръчват поради риск от усложнения и неблагоприятни ефекти върху развитието на плода.

„Тези констатации са много обезпокоителни, тъй като ацетаминофенът е единственото „безопасно“ лекарство за лечение на треска по време на бременност.“, коментира д-р Джина Познер, педиатър в Memorial Care Orange Coast Medical Center в Калифорния. „Всичко, което майката приема по време на бременност, може да доведе до проблеми с развитието на плода. Проучването показва, че дори лекарства, които смятаме за безвредни, също могат да доведат до усложнения.“

Настоящото проучване обаче не е първото, което свързва парацетамола със забавеното речево развитие. Например две скорошни изследвания свързват употребата на лекарството по време на бременност с изоставане от нормалното за възрастта словесно изразяване, както и с повишен риск от синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.

Необходимост от допълнителни проучвания
Въпреки че настоящото проучване е добре проектирано и изпълнено, експертите предупреждават да не се правят твърди заключения относно безопасността на парацетамол по време на бременност.

„Важно е да бъдете предпазливи при тълкуването на резултатите от едно изследване.“, коментира д-р Даниел Ганджиан, педиатър в Калифорния, който не е участвал в проучването. „Въпреки че проучването повдига интересни въпроси, задължително трябва да се проведат допълнителни изследвания, преди да се направят окончателни заключения.“

Във връзка с констатациите д-р Джина Познер е категорична, че бременните жени трябва да подхождат с внимание дори към „безопасните“ лекарства.

Източник: framar.bg





Срещу хипертония: яжте разнообразие от плодове и зеленчуци

Срещу хипертония: яжте разнообразие от плодове и зеленчуци
Изследване, продължило пет години, потвърди ролята на богатото на плодове и ...

Интервално хранене и протеини: Водят ли до отслабване?

Интервално хранене и протеини: Водят ли до отслабване?
Принципът на интервалното хранене гласи, че организмът трябва да остава без ...

Д-р Анелия Симеонова: Важно е как спим, а не колко

Д-р Анелия Симеонова: Важно е как спим, а не колко
Д-р Анелия Симеонова, невролог и специалист по медицина на съня от ...

Значителен пробив в борбата с ХИВ дава надежда за лечение

Значителен пробив в борбата с ХИВ дава надежда за лечение
Изследователи са елиминирали ХИВ от клетки в лабораторни условия, което увеличава ...

Преминаването към лятното часово време крие риск за здравето

Преминаването към лятното часово време крие риск за здравето
Лятното часово време може да предизвика усещане за умора и дори да навреди на здравето, съобщи АП ...

Бира, сянка и положителни емоции борят жегите

Бира, сянка и положителни емоции борят жегите
Малко бира, много сянка и положителни емоции за справяне с горещините ...

Ядките с повече протеини от яйцата

Ядките с повече протеини от яйцата
Особено на започващите фитнес режими няма как да не им направи ...

Запекът може да окаже сериозно влияние върху здравето на сърцето

Запекът може да окаже сериозно влияние върху здравето на сърцето
Това, което се случва в червата, често оказва изненадващо влияние върху ...

Защо портокалът е по-полезен от витамините?

Защо портокалът е по-полезен от витамините?
Портокалите съдържат фенолни съединения - биохимикали с антиоксидантни и антимикробни свойства ...

Суперхрани, които забавят стареенето след 40 г.

Суперхрани, които забавят стареенето след 40 г.
Стареенето може да бъде красиво нещо и в крайна сметка е ...