Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт

Екип от филиала на Висшето училище по икономика в Перм и от Пермската градска болница №4, Русия, създава невронна мрежа, която определя причината за исхемичния инсулт. Според Министерството на здравеопазването на Пермския район това е първият опит да бъде създадена подобна система, тъй като няма открита информация за аналогични проекти.

Защо е нужна невронната мрежа

Лекари и специалисти по информаационни технологии работят по създаването на невронната мрежа от две години. И тъй като не откриват подобни на тяхната разработки в други страни, то реално започват от нулата.

Голямата цел е да бъде открита причината, която води до исхемичен инсулт и да има ефективна профилактика, защото при всеки четвърти пациент този съдов инцидент се повтаря. Друг аргумент за учените да се заемат с подобна разработка е свързан с данните ,че процентът на повторните инсулти не намалява.

Това е знак, че липсва установена причина за острата патология, което от своя страна води до превенция и терапия, които очевидно не са ефективни.

Началникът на неврологичното отделение в Пермската градска болница №4 проф. Алексей Кулеш разяснява, че в 40% от случаите се извършват комплексни изследвания. Те включват компютърна томография, ЯМР, ултразвук на съдовете на шията, сърцето, артериите и вените на долните крайници, електрокадиография, ЕКГ холтер. И въпреки това няма ясен отговор затова каква е причината за инсулта.

„Това е причината невролозите да търсят активно инструменти, които ще им помогнат по време на хоспитализацията на болния да установят причината за настъпилия съдов инцидент“, коментира проф. Кулеш и споделя за още една трудност. Тя е, че до момента в света няма системен и признат от всички специалисти анализ, който прави съпоставка между формата на лезията (анормална структурна промяна на тъканта) и причината за инсулта.

„Така се роди идеята да създадем собствена база от изображения на лезиите при исхемичния инсулт и да направим опит с помощта на изкуствения интелект да ги обединим по сходни признаци“, казва проф. Алексей Кулеш.

Работата по разработката е разпределена между лекарите от отделението по неврология и компютърните специалисти. Под ръководството на проф. Алексей Кулеш медиците отговарят за клиничната и научна част, а специалистите от Пермския филиал на Висшето училище по икономика – за обучението и развитието на невронната мрежа.

Невронната мрежа

Както обясняват от Министерството на здравеопазването в Перм, първо е създаден прототип на бота. Най-важната част, разбира се, е свързана с обучението на изкуствения интелект. Невронната мрежа се обучава на изображения на лезии от инсулт с потвърдена причина за възникването. Лекари от различни клиники в Русия изпращат тези изображения в базата данни. До момента в нея са качени повече от 1000.

Натрупването ще продължи. А в резултат на него може да бъде направен сериозен анализ. В същото време изкуственият интелект има задачата за открие признаците. Работата на екипът е да извърши класификацията.

„Сега невронната мрежа натрупва базата с данни от изображенията. И дори на този ранен етап са видни закономерностите и моделите, а изкуственият интелект вече е в състояния да ни насочи с много голяма степен на точност за причината за инсулта“, обяснява проф. Кулеш.

Специалистът уточнява, че когато разполагат с информация от невронната мрежа по време на прегледа на пациент с исхемичен инсулт, диагнозата на лекарите ще бъде много по-точна и със сигурност в правилната посока.

„Болният ще бъде лекуван, рехабилитиран, но ще получи препоръки за предпазване от втори инсулт“, казва още проф. Кулеш.

По данни на здравните власти почти 40% от инсултите в Пермска област са с неизвестна етиология. В същото време благодарение на невронната мрежа екипът от Градската болница №4 успява да намали процентите до 31%.

Източник: framar.bg

 





Кои са предимствата и недостатъците на ежедневните тренировки

Кои са предимствата и недостатъците на ежедневните тренировки
Дните от седмицата, които отделяме за тренировка, всеки би трябвало да ...

Здравословно ли е да тренираме на празен стомах?

Здравословно ли е да тренираме на празен стомах?
Независимо дали тренирате отдавна или отскоро, може би искате да оптимизирате ...

Как да се предпазим от вируса на западнонилската треска?

Как да се предпазим от вируса на западнонилската треска?
Вчера, 29 август, стана ясно, че западнонилската треска вече е взела ...

Месечната работна среща на ICT

Месечната работна среща на ICT
На 11 юли 2024 г. в Икономически университет - Варна се ...

Храни и напитки, които предизвикват главоболие

Храни и напитки, които предизвикват главоболие
Учудващо, но любимите на всички китайски ястия могат да са причина ...

Успешно започна тестването на ваксина срещу рак на черния дроб

Успешно започна тестването на ваксина срещу рак на черния дроб
Ваксина срещу рак на черния дроб свива туморите, показват обнадеждаващите резултати ...

Най-добрата храна за сваляне на мазнини от корема

Най-добрата храна за сваляне на мазнини от корема
Независимо колко дисциплинирани сте, всеки обича да похапва от време на ...

Д-р Емилова предупреждава: Популярен метод за отслабване крие риск от рак

Д-р Емилова предупреждава: Популярен метод за отслабване крие риск от рак
Лятото наближава, а с неговото настъпване идва и желанието на всеки ...

Козметични продукти за жени и деца застрашават от развитие на рак

Козметични продукти за жени и деца застрашават от развитие на рак
Ново проучване откри, че определени продукти, използвани както от жените, така ...

Само трима нови с коронавирус, без починали в събота

Само трима нови с коронавирус, без починали в събота
Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са ...